Chování ryb a jejich lov při povodních
Při povodních prochází chování ryb výraznými změnami. Jak se ukrývají, jak přijímají potravu ve znečištěné vodě a které ryby jsou aktivnější a má smysl jít v takové situaci vůbec na ryby? To jsou otázky, které si položil nejeden rybář. Nuže, pojďme se na to podívat a popsat si chování ryb v našich revírech při velmi zvýšené hladině, průtoku, neřkuli při povodních. Například naše jihočeská Otava je na jarní tání vcelku citlivá.
Dají se ve velmi kalné a povodňové vodě lovit ryby?
Lov ryb ve velmi kalné vodě není ideální, ale dá se to. Pro mnoho rybářů je to dokonce zajímavá změna a výzva v těchto náročných podmínkách něco přelstít. Využívání vůní a kontrastních nástrah může zvýšit šance na úspěch. A samozřejmě je třeba znát svůj revír a jít za rybami do klidnějších míst, kde se ukrývají.
Jak a kde se ryby ukrývají při povodních
Při zvýšené hladině řek se ryby stahují do klidnějších úseků. Zajíždějí do zakrytých míst, jako jsou hlubší jámy, podmáčené břehy a pod vodní rostliny. Kaprovité ryby preferují úkryt pod překážkami, zatímco dravci jako candát a štika hledají vhodné pozice na lovení menších ryb. Tedy ryby vyhledávají bezpečné úkryty, kde mohou odolávat silnému proudu a najít klidné prostředí. Hlubší jámy a podmáčené břehy se stávají jejich preferovanými lokalitami.
Ryby se však při povodních chovají různě. Sumci jsou například často aktivní a loví v proudící vodě, nebo v zatopených křoviscích, kde menší ryby hledají úkryt. Kaprovité ryby obvykle zůstávají ve svých revírech a hledají klidnější úseky, kde mohou minimalizovat námahu a zbytečné stresy. Candát a štika se přizpůsobí změnám a využívají rychlé proudy k lovu.
Jak ryby při povodních přijímají potravu?
Ryby mají výborný čich i hmat, což jim umožňuje najít potravu i v silně znečištěné vodě. Dravci preferují lovecké expedice v místech, kde se ukrývají menší rybky ale nebojí se vydat i na proudící vodu, když zjistí, že to oslabené rybky „stahuje“. Zatímco kaprovité ryby mohou více spoléhat na čich a hmat při hledání potravy na dně a v těch částech toku, kam proudící voda ukládá co přinesla. Přizpůsobují tak své stravovací návyky aktuálním podmínkám vody.
Dravci se snaží co to jde využít svůj zrak a tak se vydávají vysoko ve sloupci vody někdy až k hladině. Ovšem především vnímají vibrace ve své blízkosti, proto se vydávají za svojí kořistí do jejích úkrytů.
Vnímavost sumců v kalné vodě
Sumci mají vynikající čich a hmat, což jim umožňuje najít potravu i ve velmi kalné vodě. Pomalu proplouvají zatopenými částmi křovisek, pod převisy břehů a svými vousisky pročesávají břeh i všechna zákoutí. Vydávají se i do jam, kde se ukrývají větší ryby. Dostat návnadu na kapra v povodních na vhodné místo může být i někdy velmi náročné a nebezpečné.
Proč se v povodních dobře loví sumci a kde je vyhledávat? Sumce lákají také vibrace a zvuky vody, což může být klíčem k úspěchu při jejich lovu. Jejich schopnost detekovat vibrace jim umožňuje lokalizovat kořist i v místech se zvýšeným prouděním. Lze je často najít v hlubších jámách nebo za překážkami, kde nacházejí bezpečí a čekají na vhodnou příležitost k lovu. Sumci jsou aktivní lovci ve tmě, využívají svou vyvinutou schopnost vnímat i za tmy.
Jestli chcete vědět o sumcích víc, poslechněte si podcast s Romanem Matulou, který bohužel již není mezi námi. To byl „pan sumcař“.
Jak chytat ryby ve velmi kalné, nebo povodňové vodě
Využijte vše, čím svoji nástrahu dokážete zvýraznit a nebojte se to krapet „osolit“. Využívání kontrastních barev nástrah, nebo a vnadících směsí s výrazná aromata, to vše může přilákat ryby i v náročných podmínkách kalné, či povodňové řeky. Při povodních je klíčové přizpůsobit vnadění aktuálním podmínkám. Jednoduše řečeno, musíte umět číst řeku.
I když se ryby snaží ukrýt, tak jako tak mají zvýšenou spotřebu energie, takže nabídka atraktivních vnadících směsí do vhodných míst, jako jsou zmíněné podmáčené břehy a přechody mezi rychlým a klidným prouděním, může být velmi úspěšná taktika. Vzhledem ke zvýšenému průtoku v řece je vhodné voda toho více odnese. Krmení by mělo být proto častější, aby ryby udržely dostatečný zájem o místo lovu.
Je to jako se vším. Je třeba to zkoušet. Kdo není u vody a nezkouší, nemůže být úspěšný. Povodně, nebo jarní řeka můžou být skvělé výzvy.
Komentáře k článku