Rybo.cz
menu

Lov ryb v měsíci květnu

Jakub Hladký Jakub Hladký 16.05.2024
Lov ryb v květnu

Lov ryb v dubnu už je za námi a od května začíná hlavní rybářská sezóna, neboť nejvíce rybářů už jde konečně k vodě. I když jsou stále ještě některé atraktivní ryby hájeny a rybolovné způsoby jsou omezeny, stále je mnoho příležitostí si dobře zachytat. Lze lovit kapry, cejny, plotice, perlíny na různé rostlinné i živočišné nástrahy, jako jsou kukuřice, žížaly či červy a samozřejmě na vše kupované od boilies, až po extrudy apod.

V druhé polovině měsíce, kdy se už výrazněji otepluje, mnoho rybářů nedočkavě vyhlíží červnové chytání a ukončení hájení dravých ryb. V tomto období nejeden pytlák neodolá pokušení a je proto mít na paměti, že je to nejen pytláctví, ale s výraznějším oteplením se aktivizuje do plných stavů také rybářská stráž. Takže se může krutě nevyplatit něco takového zkoušet. Sám v tomto období potkávám u vody porybné co chvíli.

Jarní kapr

Květnový lov úhořů

Úhoři jsou od května v plné aktivitě a lovíme je na mělčích místech, v bočních zátokách chráněných proti větrům, kde už je mírně prohřátá voda. Úhoři už při teplotě vody kolem 10 °C hladově vyhledávají potravu. V tuto dobu se zdržují především u břehů, na mělčinách a v zarostlých partiích, kde je voda teplejší a potrava dostupnější. Žížaly a rousnice jsou jasná volba, co hadům nastražit a co mají opravdu velmi rádi. Takže večerní program na trávníku, s čelovkou v předklonu je jasný.

Odpadky v přírodě

Se zvýšenou návštěvností revírů v květnu také bohužel roste znečišťování břehů odpadky, což je velký problém, který se bohužel z nějakého důvodu opakuje každoročně. Obaly od boilies, plechovky od piva a další odpadky se v přírodě a u břehů množí. A to se přitom všichni rybáři považují za milovníky přírody. Dodnes tomu nerozumím.

Je přeci důležité dbát na to, aby po nás rybářích i nerybářích břehy zůstaly čisté a upravené. Udržování čistoty břehů nejen že zlepšuje naše rybářské prostředí, ale také přispívá k ochraně přírody a zajišťuje lepší podmínky pro naše děti. Dělám to tak sám a třeba to zkuste taky, když se vám bude chtít. Při každé návštěvě vody sbírat odpadky nejen po sobě, ale i po ostatních návštěvnících, což je malý krok k tomu, abychom po sobě zanechali krásnou, čistou a zdravou přírodu.

Příprava na červen a letní sezónu

S blížícím se koncem května je dobré připravit se krapet na letní sezónu, kdy skončí hájení většiny ryb a bude možné vláčet a lovit na rybičky. V tomto období je ideální čas napustit nádrže na nástražky a udělat si zásoby živých rybiček. Je to ideální příležitost, kdy vzít děti k vodě a učit je na splávek, na jemnou položenou, feeder apod. Děcka se zabaví a ještě nachytají nástražky.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář