Rybo.cz
menu

Moje rybářská výbava

Jakub Hladký Jakub Hladký 24.09.2018

(*aktualizováno 17.11.2020) Považuji se spíše za rybáře, kterému tolik nezáleží, aby měl to nejlepší vybavení. Naopak, vždy se snažím hledat co nejlepší poměr ceny a výkonu. A ještě jinak řečeno, nezáleží mi příliš na tom, abych měl skutečně super kvalitní výbavu. Jsem (zatím) totiž přesvědčený, že u průměrné nebo levnější výrobky poskytnou „běžnému“ rybáři stejnou službu. To si myslím.

Takže v mé výbavě nenajdete až na výjimky to nejlepší vybavení. Nemám ani extra drahé hlásiče, či navijáky za X tisíc korun. Samozřejmě, líbilo mi něco takového mít a moci na to chytat, ale nevidím zatím důvod utrácet velké peníze za takovou výbavu. Podobně jako jezdím celkem běžným autem a nemám Ferrari, ačkoli se mi třeba může líbit.

Můj hlavní pár prutů

Protože aktuálně chytám hlavně kaprařským způsobem, můj hlavní pár prutů sestává ze dvou Nash Dwarf 2,7 m, 2,75 lb, osazené navijáky Okuma LB40. Lovím na řece pod stromy a mé místo je ze dvou stran ohraničeno padlými stromy do nichž ryba snadno zajede, proto jsem kmenový návin posílil z 0,28 na 0,33mm. Aktuálně od Delphinu, na něž přes karabinku, nebo rychlospojku napojuji jednotlivé návazce.

Můj nejoblíbenější prut

Dalším, vlastně zcela nejoblíbenějším prutem je vláčák značky EuroStar, možná budete spíše znát jako kdysi známý Silstar. Tento prut mám určitě více jak deset let a naprosto dokonale mi vyhovuje. Svojí délkou, tvrdostí, akcí, prostě vším. Je to tvrdší vláčecí prut, ale mě vyhovuje. Vůbec mi z nějakého důvodu spíše sedí tvrdší vybavení.

Další pruty a navijáky ani nestojí za zmínku. Něco mám opravdu velmi dlouho, další jsem podědil, nebo za dobrou cenu sehnal. Jak vidíte, nejsem zrovna z těch, kteří by si na každou sezónu pořizovali novou výbavu.

Vláčecí prut už je samozřejmě dělička a je osazený Shimano EXAGE 1000RC. Původně jsem na něm měl Malý starší Silstar se zadní bojovou brzdou, ale švagr mi k narozeninám chtěl udělat radost a koupil mi toto skvělé Shimano. Je to krásný naviják s dvojitým systémem bojových brzd. Parádní vláčecí „kolovrátek“. Aktuálně na něm mám silnější pletenku, kvůli pokusům o sumce. Jinak jsem na něm míval 0,08 mm fireline.

Skladné a univerzální, to potřebuji

S výše uvedeným hlavním párem prutů a vláčákem jsem naprosto spokojený. Nash pruty mám rád pro jejich skladnost a akci, nic jiného v tom nehledejte. Navijáky Okuma jsem kupoval pro jejich dobré recenze, cenu a univerzálost. Velikost navijáků jsem volil podle řeky, na níž lovím.

Nepotřebuji Long Cast cívky, nahazuji do vzdálenosti cca 15-30 metrů. Pokud to kapr rozjede, nemá příliš prostoru nad 50 metrů jízdy. Tudíž jsem zvolil tyto menší navijáky. Nevyužiji dlouhý návin. Odhaduji, že mám na navijáku nějakých 90 metrů vlasce. To mi bohatě stačí.

Závěrem k mé rybářské výbavě

Tolik asi k tomu, nač chytám. Ačkoli u vody myslím trávím poměrně dost času, přesto mám výbavu naprosto průměrnou a skalní kapraři by nad ní mohli ohrnovat nos. Přesto si dobře zachytám a účel i mé potřeby dokonale plní a nemám důvod ke změně. Alespoň zatím.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Norca 29. 3. 2021 09:03

Tak moc děkuji za článek! Víte, já se v rybaření vůbec neorientuji, ale můj muž to miluje. Za pár dní má narozeniny, tak ještě sháním poslední dárečky. Už pro něj mám v garáži, kterou používáme spíš na odkládání věcí, schované krásné rybářské křeslo a nějaké oblečení na ryby.

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář