Rybo.cz
menu

Jak chytré jsou ryby?

Jakub Hladký Jakub Hladký 26.03.2019

Snad každý slyšel historku o nějaké kapitální neulovitelné štice, obřím sumci, co jen trhá montáže, nebo mazaném starém kaprovi. Co listů papíru na toto téma bylo popsáno, kolik příběhů převyprávěno a rybářských snů neuskutečněno. Tedy pojďme si říci něco o iq ryb.

Tyto ryby mají také často svá jména a pověsti se o nich předávají už od pradědů. Komu co utrhly, nebo se ukázaly jen na malý okamžik a zase se nad nimi navěky zavřela voda.

Inu, ryba je pro člověka tvorem, který vždy bude obestřen záhadami a nikdy nepochopenými pravidly chování. Proto je tak těžké je chytat. Co rybář, to jiné zaručené způsoby lovu té stejné ryby. A o tom ta rybařina vlastně je. Nikdy není jisté, jestli něco ulovíte.

Potvrdí odborník staré pravdy o rybách?

Jenže, co kdybysme se na některé zákonitosti zeptali odborníka? Potvrdí, co si logickým uvažováním domyslíme? Co lidé vlastně vědí o rozumu a inteligenci ryb? Koho jiného se v mém případě zeptat na takovéto otázky, než opět pana Svatka, odborníka ze střední rybářské školy v Třeboni.

Je si ryba schopna zapamatovat a časem spojit, že „tato“ potrava je nebezpečná a skrývá se za ní nebezpečí v podobě háčku a následného souboje o život?

(PS) Ano je. Ryba má sice nervovou soustavu na mnohem jednodušší úrovni, než savec, ale je to pořád tvor myslící mozkem. Proto se i u ryb vyskytují různě inteligentní jedinci. Dokonce jiná je inteligence i mezi jednotlivými druhy ryb. Ryby se především učí ze zkušeností (pokus omyl).

Petr Svatek: “ Chytrá ryba se i v soukromém revíru uloví málokdy, nebo vůbec, v průběhu i několika let. „

Tuto tezi potvrzují záběry podvodních kamer, kterých je plný internet. Někdy trvá velmi dlouho, než ryba zabere. Pokud vůbec zabere. Je to podle mého názoru stejné, jako u jiných hospodářských zvířat; skot, ovce. Velmi dlouho trvá, než získáte jejich důvěru. Ale přijít o ni je velice snadné. Sám jsem si to mohl ověřit, protože jsem s nimi delší dobu pracoval.

Čas a klid jsou receptem na velké ryby

(PS) Proto jsou boilies kuličky tak úspěšné. Jedna věc je pro kapra neodolatelné složení, věc druhá je čas. Boilies totiž obvykle leží nastraženo poměrně dlouho. Čím větší kapry chcete chytat, tím více času potřebujete. Na velmi frekventovaných vodách jsou velké mazané ryby a jediná možnost jak je dostat je ošálení časem: získáním si důvěry. Týdenní a delší krmení na nechytaném místě proto bývá úspěšnou strategií.

Ryby také velmi vnímají klid ve vodě a kolem ní. Proto se uchylují ke sběru potravy až v nočních hodinách, kdy je delší dobu ticho a s větší odvahou opouští svůj úkryt. To je však pro rybáře velkou výhodou, neboť v noci je zrak ryb pochopitelně limitován a tím klesá jejich ostražitost.

„Hloupé“ ryby se chytají častěji?

(PS) Ano, třeba i několikrát za den. Důležitá je i stejná hodina, pak si zachytáte pěkně. Druhý den už to může být slabší a to nemluvím o tom třetím. Dále jsou pak situace, kdy ryby ztrácejí ostražitost z důvodu zvýšení hormonální hladiny před třením.

Další z faktorů snížení ostražitosti může být zakalená voda, velký vítr aj. Pokud by i chytrá ryba měla málo potravy, hlad určitě převládne nad rozumem a zkušenostmi. Toto se může odehrávat na revírech s malým množstvím přirozené potravy.

Máte ve svém revíru neulovitelnou rybu?

A co vy, milí čtenáři, máte ve svém revíru nějakou známou neulovitelnou rybu? Nebo nějaký kus, který má dokonce své jméno a nikdo jej nedokáže přelstít? Napište do komentářů své příběhy.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

David 2. 8. 2019 18:08

Já chytám ryby na kuličku z polystyrenu. Funguje to tak, že chytré ryby berou pouze malé částečky krmiva a větším kouskům se vyhýbají. Kulička volně plave i s háčkem a ryba ji nasaje a ani o tom neví. Když to zjistí, je už pozdě.

Odpovědet
Jakub H. 4. 8. 2019 23:08

Už jsem o tom také slyšel. Je to mazaný způsob.

Odpovědet
Mike 5. 5. 2019 10:05

Super článek a vůbec fakt zajímavé stránky o rybách. Všechny tyto otázky jsem si kladl dlouhá léta a teď je mám všechny na jedněch stránkách. Za mě super a díky ?

Odpovědet
Jakub H. 5. 5. 2019 23:05

Moc díky za takovou pochvalu. Vážím si uznání.

Odpovědet
Jakub H. 27. 3. 2019 11:03

Díky za pochvalu. :) U nás na Otavě o žádné výrazné rybě, kterou by lidé opakovaně lovili a poznávali jí, nevím. Třeba se někdy taková ukáže. Každopádně je fajn mít takovéto poznatky. :)

Odpovědet
Bacík 27. 3. 2019 11:03

parádní článek švagříku! Víš, co ti často říkám tady o našich starých kaprech na Béčku. Toto to jen potvrzuje... doba braní, období v roce, kdy berou, na co berou atd. Možná se jen pozastavím na těmi "tupými" rybami. Jak víš, máme tu jednoho fakt velkého kapra a každoročně se chytne několikrát do roka. Nemyslím si, že by to byla tupá ryba, ale už byla na břehu a posléze zpět puštěna tolikrát, že si to už v hlavě možná srovnal a tak bere více bezostyšně. Na druhou stranu je fakt, že nejvícekrát se chytí zjara. Tedy v období před třením, kdy dle článku jsou ryby méně ostražité. Takže za mě super článek :)

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář