Rybo.cz
menu

Vybírám boilies na rok 2019

Jakub Hladký Jakub Hladký 06.01.2019

Sice ten letošní rok právě začal a ještě před týdnem šlo vláčet, ale já už mám hlavu plnou sezóny nadcházející. Jen co opadnou ledy a venku bude možno vydržet pár hodin vsedě, razím na ryby. Každoročně řeším jedno a to stejné dilema: na co a jak chytat. Jde mi nyní hlavně o kapry.

Chci najít malovýrobce boilies

Pro letošní rok jsem dostal takový nápad. Chci najít nějakého malého, málo známého, ovšem nadějného výrobce boilies a na jeho výrobky chytat celý tento rok.

Proč jsem se takto rozhodl? To proto, že jsem každý rok měl na výběr až moc. Tu něco od Nikla, tu něco od Václavíka, od Mikbaits, z Hulína, do toho pelety, kukuřici a bůhví co ještě. Vždycky jsem měl velké dilema na co lovit. A jen co jsem nahodil, řešil jsem, jestli jsem tam náhodou neměl dát něco jiného.

Druhým důvodem je, že sice nemám spotřebu na metráky, ale chci podpořit někoho nadějného, kdo je zapálený, kdo zkouší míchat směsi s láskou a ne podle marketingové strategie.

A za třetí by mohl vzniknout celkem zajímavý seznam malovýrobců, jednotlivců a nadšenců. I na to se těším.

Jakého výrobce boilies hledám

Chci najít především někoho, kdo rozumí větší řece a své výrobky netestuje a úspěchy neprezentuje jen na soukromých uzavřených revírech. Nejraději nějakou partu kluků, co se snaží prorazit a dávají do toho srdce. Menší firmě se také nebráním. O vybraných boilies chci napsat sem na Rybo.cz několik recenzí. Z jara, léta i podzimu.

Jaké jsou podmínky u mě na řece

Chytám z 90% na Otavě 1 kterou dělí jediný jez od Orlického revíru. Voda tu plyne zdánlivě líně, ale stačí po dešti malinko nadstav a už to tahá za šňůry.

Voda přichází ze šumavských rašelinišť, je mírně do hněda a je poněkud chladnější, například oproti Berounce. Lovím na hraně koryta v 2,5m hloubce. Dno je ploché, štěrkové a bez vázek. U břehů je kvůli stromům silná vrstva bahna, s minimem tůní, prohlubní, či jiných zajímavých míst. Vyjma několika stromů padlých do řeky.

Návnada i atraktory se tu celkem rychle uvolňují a jsou proudem daleko unášeny. Na sladké příchutě jsem tu nechytil ani šupinu, doslova. Vyzkoušel jsem různé pampelišky, meruňky, scopexy, jahody, pomeranče a cherry příchutě od různých výrobců.

Vždy tu dobře funguje vše masové a mastné, už od časného jara. Např. oliheň, chobotnice, ančovička, játra, krill, halibut a také různé odpudivé smrady. Překvapivě jsem nejúspěšnější na levné, na váhu prodávané 24mm tmavé halibut pelety. Na ty mám zde dokonce svazový kapří osobák 14,2kg.

V řece je značné množství bílé ryby, také sumců a hlavně velkých tloušťů, ti tu vládnou. Nepotřebuji zde za každou cenu lovit jen ty nejstarší mohykány, i když je to samozřejmě fajn. Chci taky tu a tam domů dětem odnést (50-60) kapra z řeky k obědu. A hlavně, chci si zachytat. Čekat tři dny na jediný záběr, i když od majestátního kapra, mě moc nebaví.

Pište, doporučujte mi

Pomozte mi najít někoho zajímavého. Doporučujte a posílejte mi tipy na malé nadějné výrobce. Sám budu hledat na internetu i na sociálních sítích. Nejen, že se těším, až někoho takového najdu, zajímá mě taky, na koho všeho narazím. Máme u nás šikovné lidi a zapálené kapraře, nepochybuji proto o tom, že se někdo objeví. A jestli vznikne smysluplný seznam, samozřejmě i ten zveřejním.

V březnu už bude jasno. Jsem ohromně zvědavý, co z mého nápadu vyvstane. Držte mi palce.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Vašek 8. 1. 2020 09:01

Ahoj, zajímalo by mě na koho jsi nakonec vsadil a jak se dařilo? Řešil jsem na začátku loňského roku podobnou otázku, nakonec jsem zůstal věrný H2O baits, na které se mi celkem dařilo i loni. Letos bych se ale nebránil zkusit zase něco novýho :-) Díky za odpověd a měj se.

Odpovědet
Jakub H. 11. 1. 2020 23:01

Ahoj Vašku, já vsadil na Latis Baits a jsem za to opravdu hodně rád. Budu na ně chytat i v roce 2020. Zkus napsat Michalu Latochovi, zakladateli značky.

Odpovědet
Jakub H. 12. 3. 2019 22:03

Ahoj Vratko, díky za tip, zařadím je do svého seznamu výrobců boilies.

Odpovědet
Vratko 12. 3. 2019 19:03

Ahoj Jakub.Čo tak skúsiť Slovenskú firmu...šikovní chalani s výbornými výrobkami.Je to GulaCarp...pozri web gulacarp.sk

Odpovědet
Jakub H. 8. 1. 2019 00:01

Díky chlapi za tipy. Všechno poctivě projdu :)

Odpovědet
Tomáš 7. 1. 2019 18:01

Elner baits :) přírodní suroviny

Odpovědet
Vojta 7. 1. 2019 15:01

Ahoj, mrkni na squatcarp. 90% úlovků je ze svazovek, řeky a jezera, především Morava a Nove Mlýny ?

Odpovědet
Mára 7. 1. 2019 14:01

Zkusil bych Carpson baits :)

Odpovědet
Jakub H. 7. 1. 2019 11:01

Skvělý, díky moc za užitečný informace. Na Sigleplayera jsem samozřejmě myslel taky. Na FF mám v plánu přesně co píšeš. Chci najít ale i takový, co tam vystavovat nebudou. Jako právě ten "tvůj" Pítrs. :)

Odpovědet
Bacík 7. 1. 2019 10:01

Ahoj Kubo, za mě bych ti mohl doporučit boilies od Pítrse = Singleplayer. Chytá a testuje defato jen na Labi a to s velkým úspěchem. Ještě jsem se s ním nebavil jaké má plány na letošek (co do šíře sortimentu/příchutí), ale loni byl výběr ze dvou. Uzená oliheň a něco sladšího (nevybavuji si co přesně, ale mohu to zjistit). Cenově se budeš pohybovat kolem 300,-/kg. K dispozici má popky, boostery, esence a obalovačky. Se smoked squidem mam na své oblíbené řece dobré zkušenosti. Je to malovýrobce (Pítrs sorry, snad se neurazíš :D ) s obrovskými zkušenostmi (dlouhá léta pro LK) a moc fajn člověk. Loni měl max průměr 20mm, ale myslím, že by dokázal dodat i větší průměry. Pokud není podmínkou "made in CZ", mohl bych doporučit ještě Baitology. Na to chytá Vláďa. Zkušenosti z mého háčku na to nemám, ale na ten Vláďův se pár krásných ryb podívalo, top myslím ten 16,5kg šupi, kterého jsi loni v září asi zaregistroval. Je to holandská firma, nic velkého. Mohu tě propojit s dovozcem, moc fajn a pohodový člověk. Cenově kolem 200,-/kg. Jinak bych asi vyrazil na FF a tam si prošel stánky. Určitě budeš mít z čeho vybírat, švagříku :) měj se

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář