Vybírám boilies na rok 2019

Sice ten letošní rok právě začal a ještě před týdnem šlo vláčet, ale já už mám hlavu plnou sezóny nadcházející. Jen co opadnou ledy a venku bude možno vydržet pár hodin vsedě, razím na ryby. Každoročně řeším jedno a to stejné dilema: na co a jak chytat. Jde mi nyní hlavně o kapry.

Chci najít malovýrobce boilies

Pro letošní rok jsem dostal takový nápad. Chci najít nějakého malého, málo známého, ovšem nadějného výrobce boilies a na jeho výrobky chytat celý tento rok.

Proč jsem se takto rozhodl? To proto, že jsem každý rok měl na výběr až moc. Tu něco od Nikla, tu něco od Václavíka, od Mikbaits, z Hulína, do toho pelety, kukuřici a bůhví co ještě. Vždycky jsem měl velké dilema na co lovit. A jen co jsem nahodil, řešil jsem, jestli jsem tam náhodou neměl dát něco jiného.

Druhým důvodem je, že sice nemám spotřebu na metráky, ale chci podpořit někoho nadějného, kdo je zapálený, kdo zkouší míchat směsi s láskou a ne podle marketingové strategie.

A za třetí by mohl vzniknout celkem zajímavý seznam malovýrobců, jednotlivců a nadšenců. I na to se těším.

Jakého výrobce boilies hledám

Chci najít především někoho, kdo rozumí větší řece a své výrobky netestuje a úspěchy neprezentuje jen na soukromých uzavřených revírech. Nejraději nějakou partu kluků, co se snaží prorazit a dávají do toho srdce. Menší firmě se také nebráním. O vybraných boilies chci napsat sem na Rybo.cz několik recenzí. Z jara, léta i podzimu.

Jaké jsou podmínky u mě na řece

Chytám z 90% na Otavě 1 kterou dělí jediný jez od Orlického revíru. Voda tu plyne zdánlivě líně, ale stačí po dešti malinko nadstav a už to tahá za šňůry.

Voda přichází ze šumavských rašelinišť, je mírně do hněda a je poněkud chladnější, například oproti Berounce. Lovím na hraně koryta v 2,5m hloubce. Dno je ploché, štěrkové a bez vázek. U břehů je kvůli stromům silná vrstva bahna, s minimem tůní, prohlubní, či jiných zajímavých míst. Vyjma několika stromů padlých do řeky.

Návnada i atraktory se tu celkem rychle uvolňují a jsou proudem daleko unášeny. Na sladké příchutě jsem tu nechytil ani šupinu, doslova. Vyzkoušel jsem různé pampelišky, meruňky, scopexy, jahody, pomeranče a cherry příchutě od různých výrobců.

Vždy tu dobře funguje vše masové a mastné, už od časného jara. Např. oliheň, chobotnice, ančovička, játra, krill, halibut a také různé odpudivé smrady. Překvapivě jsem nejúspěšnější na levné, na váhu prodávané 24mm tmavé halibut pelety. Na ty mám zde dokonce svazový kapří osobák 14,2kg.

V řece je značné množství bílé ryby, také sumců a hlavně velkých tloušťů, ti tu vládnou. Nepotřebuji zde za každou cenu lovit jen ty nejstarší mohykány, i když je to samozřejmě fajn. Chci taky tu a tam domů dětem odnést (50-60) kapra z řeky k obědu. A hlavně, chci si zachytat. Čekat tři dny na jediný záběr, i když od majestátního kapra, mě moc nebaví.

Pište, doporučujte mi

Pomozte mi najít někoho zajímavého. Doporučujte a posílejte mi tipy na malé nadějné výrobce. Sám budu hledat na internetu i na sociálních sítích. Nejen, že se těším, až někoho takového najdu, zajímá mě taky, na koho všeho narazím. Máme u nás šikovné lidi a zapálené kapraře, nepochybuji proto o tom, že se někdo objeví. A jestli vznikne smysluplný seznam, samozřejmě i ten zveřejním.

V březnu už bude jasno. Jsem ohromně zvědavý, co z mého nápadu vyvstane. Držte mi palce.