Rybo.cz
menu

Druhy rybářských háčků

Jakub Hladký Jakub Hladký 20.04.2023
rybářské háčky

Rybářský háček je jedním z nejdůležitějších prvků rybářského vybavení. Správný výběr háčku může být klíčový pro úspěšný lov. Existuje mnoho různých typů a velikostí háčků, každý se hodí pro jiný druh ryby nebo způsob lovu. V tomto článku se podíváme na nejpopulárnější druhy rybářských háčků a jejich specifikace.

Jednoháček (jednobodový háček)

Jednoháček je nejzákladnějším typem háčku a je vhodný pro různé druhy ryb. Má jeden ostrý hrot a jednu špičku, na kterou se navléká nástraha. Je k dispozici v různých velikostech a tvarech, od malých až po velké.

Dvojháček (dvoubodový háček)

Dvojháček má dva ostré háčky, které jsou spojeny jedním tělem háčku. Používá se především pro lov dravých ryb jako je štika nebo sumec. Tento typ háčku má obvykle menší rozměry a je vyroben z pevného a odolného materiálu.

Trojháček (trojbodový háček)

Trojháček je vhodný pro lov větších dravých ryb jako jsou úhoři, okouni a sumci. Má tři ostré háčky, které jsou spojeny jedním tělem háčku. Tento typ háčku je často k vidění u nástrah typu wobbler nebo spinner.

Circle hook (kruhový háček)

Kruhový háček má speciální tvar, který umožňuje rybě, aby si sama zavedla háček do úst. Díky tomu se ryby často zaseknou v dutině ústní a minimalizuje se poškození rybích úst a tedy i snížení šance na smrt ryby. Tento typ háčku se používá pro lov mnoha druhů ryb.

Háček s očkem

Háček s očkem je klasický háček s jedním hrotem, který má na svém konci očko. Toto očko slouží k upevnění na vlasec nebo na šňůru, čímž se umožňuje použití různých druhů nástrah.

Háček s očkem a zakřivenou špičkou (Kinked Shank Hook)

Tento typ háčku má zakřivenou špičku, což pomáhá udržet návnadu na háčku a zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že se ryba nevysmekne. Tento háček se často používá na lov kaprů, kde je třeba udržet větší návnadu na místě. Zakřivený tvar také pomáhá s rychlým a snadným odstraněním háčku z úst ryby.

Háček s lopatkou (Spinner Hook)

Háček s lopatkou je speciálně navržen pro použití s rotačními nástrahami. Lopatka na háčku se otáčí a vytváří vibrační pohyb, což rybu přitahuje k nástraze. Tyto háčky jsou vhodné pro lov dravých ryb, jako jsou štiky, okouni a candáti.

Háček s kulatým očkem (Round Eye Hook)

Háček s kulatým očkem je dalším oblíbeným typem rybářského háčku. Očko je kulaté a umožňuje volný pohyb návazce. Tento typ háčku se nejčastěji používá na lov ryb s menšími ústy, jako jsou plotice a cejni.

Háček s šikmým okem (Sproat Hook)

Háček s šikmým okem je tradičním druhem rybářského háčku. Jeho tvar s šikmým okem umožňuje lepší držení návnady a zabraňuje vyklouznutí. Tyto háčky jsou obecně vhodné pro všechny druhy sladkovodního rybolovu.

Háček s plochým okem (Kirbed Hook)

Háček s plochým okem, také známý jako „flattie hook“, je dalším typem háčku, který se používá při lovu kaprů. Tento druh háčku má ploché oko, které je širší než u běžného háčku, což zlepšuje stabilitu nástrahy a umožňuje jí více volnosti při pohybu.

Curve shank

Tento háček má zakřivenou špičku a umožňuje lepší uchycení nástrahy na háčku. Je ideální pro použití s boilie nebo peletou. Jeho hlavní výhodou je, že snižuje pravděpodobnost vyklouznutí nástrahy z háčku.

Long shank

Jak název napovídá, tento háček má delší hrot a tělo než klasický háček. Tento typ háčku se používá pro lov kaprů a dalších druhů ryb, které mají úzká ústa. Hlavní výhodou long shank háčku je, že umožňuje odstraňování háčku z úst ryby s menším zraněním.

Aberdeen háček

Tento typ háčku má tenké tělo a kratší hrot. Používá se pro lov menších druhů ryb jako je plotice, okoun a štika. Hlavní výhodou je, že je velmi lehký a umožňuje citlivou detekci nárazu ryby na nástrahu.

Baitholder háček

Tento háček je speciálně navržen pro lov ryb s přirozenými nástrahami, jako jsou červi nebo krevety. Má dvě zuby na hrotu, které zabraňují nástraze sklouznout z háčku. Je ideální pro lov ryb, které se živí v blízkosti dna.

Jigový háček

Tento háček je speciálně navržen pro použití s jigovými hlavičkami. Má zahnutý hrot a pevné tělo. Je ideální pro lov ryb jako je štika nebo candát, kteří jsou aktivní a loví kořist na dně.

Wacky háček

Tento typ háčku se používá pro lov malých druhů ryb jako jsou malé okouníky nebo tilapie. Háček je poměrně malý a má zakřivený hrot, který umožňuje uchycení nástrahy na středové části. Tento typ háčku se používá při technice zvané „wacky rigging“, která spočívá v uchycení nástrahy na středové části.

Každý typ rybářského háčku má své vlastní výhody a nevýhody a je důležité vybrat si ten správný pro konkrétní druh ryby a styl rybolovu. Pamatujte si také, že správná volba rybářského háčku může být klíčová pro úspěšný úlovek. Vždy zvažujte velikost a typ háčku na základě velikosti ryb a druhu nástrahy, kterou používáte.

Všemožné nápady na velikosti tvary a vynálezy bývají k vidění na For Fishingu.

A jaký háček na lov ryb používáte nejraději vy? Přidejte do komentářů svoje tipy. Nebo nějaký v seznamu chybí? Napište ho do komentáře, rád doplním.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář