Když je na revíru škodná

Jsou lidé, kterým není nic svaté. Na všechny a na všechno z vysoka… Hlavně ze všeho pro sebe sobecky vyždímat maximum. Ať to stojí, co to stojí, a ostatní si můžou jít – víte kam. Inu po nás potopa.

I u nás se objevili

U nás se přesně takoví lidé v poslední době objevili. Pořádají na břehu řeky s nahozenými pruty hlučné mejdany, neskrývaně loví dravce v době hájení, vláčí za lodí s elektromotorem, i když se na ně při tom dívají oči mnoha dalších rybářů, jezdí agresivně podél vody svým německým SUV, jsou dlouhé hodiny v chatě, zatímco mají u řeky nahozeno…

A tak bych mohl s jejich přestupky či neohleduplnostmi vůči ostatním rybářům i přírodě pokračovat dále. Nepřehlédnutelná bohorovnost a naprostá arogance.

Rybářská stráž a Policie ČR

Takovéto chování partičky mladých kluků nemohlo ujít místním ani rybářské stráži. Ta je u nás celkem aktivní a má o revíru mnohem větší přehled, než si mnozí myslí. A také zmíněnou partičku pánové porybní začali rychle řešit. Už první kontrola ukázala takový rozsah prohřešků, že si to vyžádalo příjezd Policie ČR. A podle toho, co se u vody šustlo, i tučnou pokutu za pytláctví a odebrání povolenek těm, kteří vůbec nějaké měli.

Neuplynuly ani celé prázdniny a pánové se u vody objevili v plné výzbroji znovu, jako by se nic prve nestalo. Opět hluk, opět vláčení za lodí i s motorem a také další zásah rybářské stráže i policie. Ba dokonce i údajný útěk hříšníků do chaty, kam za nimi bez povolení nikdo nešel, protože ze zákona nemůže (273/2008 Sb. §40 – Zákon o Policii ČR) a pánové to zjevně dobře vědí.

Pravděpodobně jsou v tomto ohledu dosti protřelí, což je dosti znepokojivé znamení.

Proč to dělají?

Nerozumím takovému chování. Proč to ti lidé dělají? To je takový problém chovat se podle pravidel, slušně, a mít celou řeku k dispozici stejně jako ostatní rybáři? Vážně jsem nepřišel na nic, co by bylo důvodem jít za každou cenu přes všechna možná pravidla. Navíc zcela neskrývaně a okatě. Vždyť to logicky způsobí potíže, které nikdo nechce mít.

Stačilo by málo, chovat se podle daných konvencí a nikdo by si jich nevšímal. Takhle je má pod drobnohledem rybářská stráž, policie i ostatní rybáři v okolí. Každý o nich ví a na břehu se o nich v poslední době dosti hovoří.

Přece nikdo nechce, aby se na něj okolí dívalo skrz prsty a sledovalo každý jeho pohyb. Nebo jim je to úplně jedno? Asi ano, chovají se tak. Možná se nad tím dobře baví. To bude nejvíce pravděpodobné.

Už aby byla škodná pryč

Každopádně doufám, že toto jednou skončí a opět tu budeme mít tu vlídnou, klidnou a línou Otavu. Řeku, kde vládne proud, ticho, všudypřítomní věčně hladoví tloušti a ledňáčci. Je to totiž jejich revír, a ne nás, lidí.