Rybo.cz
menu

Okoun říční – šelma našich vod

Jakub Hladký Jakub Hladký 10.05.2023
Okoun říční

Kdybych měl za sebe okouna říčního přirovnat k nějakému savci, asi by to za mě byla kočka. Nejen díky pruhům, ale i především způsobem života. Okoun je prostě nezmar a dravec, co se ničeho nezalekne.

Okoun říční (Perca fluviatilis) je druh sladkovodní ryby, která se běžně vyskytuje v českých vodách. Tato ryba má pro rybáře velký význam, protože patří mezi oblíbené a často lovené druhy. V tomto článku se podíváme na způsob života Okouna říčního a na to, co by o něm mělo zajímat rybáře.

Kdy se okoun rozmnožuje a jaký to má vliv na jeho přijímání potravy

Okoun se rozmnožuje v období od března do května, v závislosti na teplotě vody. Během této doby je okoun značně agresivní a brání svá teritoria, aby ochránil svá hnízda. Konkrétně se to děje v období jarního zahřívání vody, kdy se teplota vody pohybuje mezi 10-15°C. V tomto období dochází k tření.

Poté se začnou líhnout mladé rybky, které jsou v prvních týdnech svého života velmi citlivé na změny prostředí a potřebují vhodné podmínky pro svůj růst a vývoj. Během zbytku roku se okoun živí především rybí kořistí a dalšími drobnými živočichy. Inu, co spadne do vody a hýbe se, to okoun sežere.

Jak okouna ovlivňují roční období

Okoun je aktivní po celý rok, avšak v závislosti na ročním období se jeho příjem potravy mění. V zimě, kdy je voda studená, okoun přijímá méně potravy a je těžší ho nalákat na nástrahu. Na jaře se okouni stěhují do mělčích vod, kde hledají kořist. V létě a na podzim, kdy je voda teplá okoun aktivně loví a přijímá nejvíce potravy.

Ideální denní doba pro lov okouna

Okoun je aktivní především v brzkých ranních a večerních hodinách, kdy je na vodě i kolem ní klid a venkovní teplota, zvláště v létě, je mírná. Pokud chcete mít úspěch při lovu okouna, měli byste se zaměřit na tyto denní doby. Během dne můžete nalákat okouna pouze na velmi lákavé nástrahy, jakými je například rousnice.

Na co ideálně okouna říčního lovit

Okoun se nejčastěji loví na živou nástrahu, jako jsou žížaly, drobné nástražní rybky, apod. Velmi úspěšná je také umělá nástraha, například menší woblery, třpytky, ideálně rotačky, nebo malé gumové nástrahy. Pro úspěšný lov okouna je důležité zvolit správnou velikost a barvu nástrahy, která bude odpovídat aktuální situaci na vodě a chování okounů.

Jednou z nejúčinnějších lovných metod na okouna je tzv. drop shot. Jedná se o metodu, při které je nástraha připevněna k vlasci pomocí háčku s drobným olůvkem a koncového olova, které je umístěno pod nástrahou. Tato metoda je vhodná pro lov na různých hloubkách a umožňuje precizní prezentaci nástrahy.

Další oblíbenou metodou je lov na plavanou, tato metoda je vhodná zejména pro lov na menších řekách a potocích.

Jaké vybavení na lov okouna říčního ideálně použít

Určení konkrétních parametrů navijáku a prutu pro lov okounů závisí na preferencích a potřebách každého rybáře. Nicméně, existují některé obecné zásady rybářského vybavení vhodného na okouny, které lze použít jako přibližné vodítko.

Pro lov okounů na plavanou je doporučeno použít prut délky kolem 3,3 až 3,6 metru s akčním výkonem střední nebo středně tvrdým. Naviják v českých podmínkách stačí menší a jemnější. Rychlost převodu by měla být spíše nižší, aby se lépe kontrolovalo vedení nástrahy.

Pro lov okounů na přívlač je doporučeno použít prut délky kolem 2,4 až 2,7 metru s menší až střední akcí. Naviják by měl být také vybaven jemnou brzdou a měl by být lehčí a kompaktní, aby se snadno ovládal. Rychlost převodu by měla být vyšší, aby bylo možné rychle a účinně pracovat s nástrahou.

Pro oba typy lovu je důležité použít kvalitní návazcový materiál, který dokáže odolat výpadům případné větší ryby, například štika, která také ráda zabírá na okounové nástrahy. Vybavení by mělo být také přizpůsobeno velikosti a váze nástrahy, které jsou pro lov okounů vhodné. Tedy jde spíše o lehčí až ultralehkou přívlač.

Lov okouna na položenou

Tento způsob lovu se využívá především v období, kdy okouni tráví většinu času na dně, tedy přes den. Jako nástrahu lze použít například rybí filátka, červy a samozřejmě již zmíněné žížaly a rousnice. Pro položený způsob lovu se používají nejčastěji jemné „candátové“ návazce. Po záběru rybář musí rychle zareagovat, než okoun tvrdou tlamkou nástrahu strhne.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář