Rybo.cz
menu

Jak jsem chytil skoro metrového kapra

Jakub Hladký Jakub Hladký 17.06.2019

Svojí dosud životní rybu jsem ulovil 16.6.2019. Tedy v den, kdy většina rybářské veřejnosti líčí na štiky a sumce, neboť skončilo hájení dravců. I já se na ně chystal, ale neměl jsem dost času na chycení nástražní rybičky a nahodil jsem tedy na kapra. Byl teplý letní večer, hladina Otavy žila a ryby o sobě hojně dávaly vědět.

U nás na řece je nejlepší lovné místo na hraně koryta, kam řeka usazuje rybí potravu, kterou z dálky nese. Kvůli velmi silnému tlaku tloušťů, zakrmuji až později večer, kdy jejich neúnavná aktivita opadne. Používám pro to granule na výkrm kaprů ze zemědělské produkce. MO cena cca 100Kč za 10kg pytel. Na plošné zakrmení bohatě stačí 1kg.

Nastražil jsem boilies od Latis Baits. Jednak velmi silně kořeněný Red Bomb a na druhý prut olihňovou Squid Fish. Oboje ve velikosti 20mm. Plus ke každému háčku na PVA pásku 3 půlené kuličky pro zatraktivnění a rychlé uvolnění vůní, které má proud unášet dále.

Na vedlejším rybářském místě chytal můj známý a tak jsem vzal židličku, příposlech od hlásičů a vydal se na kus řeči. V průběhu stmívání o sobě dávali vědět tradičně tloušti popotahováním za nástrahy, ale žádný vážnější záběr.

Nevinný začátek večera se změnil ve velký souboj

Když v tom se kolem jedenácté večer rozezněl příposlech a nepřestával pípat. To už bylo ve večerním tichu slyšet i bzučení navijáku a stoupající tón naznačoval zvyšující se rychlost odvíjení vlasce. Vystřelil jsem ze sedačky a hnal se k prutu skrz vysoké kopřivy, nevnímaje jejich žahání.

Když jsem doběhl k prutu a vzal jej do rukou, ucítil jsem silný, nekompromisní tah velké ryby, která neodolala Squid Fish. Rozbušilo se mi srdce. Prut se mocně ohnul a vlasec hrál jako struna. Rychle jsem povolil brzdu, aby dokázala zachytit prudší výpady. V tu chvíli si to ryba namířila přímo po proudu řeky, což její tah umocnilo tak, že jsem nabyl dojmu, že to musí být sumec. V minulosti se mi totiž už stalo, že jsem na boilies sumce ulovil.

Silný kapr využíval svého prostředí

A protože mám vpravo i vlevo od svého lovného místa padlé stromy do vody, začal souboj o každý centimetr. Nemohl jsem dovolit, aby si to soupeř namířil mimo volný koridor v němž byl nahozen navíc druhý prut. Bylo tedy nutné otočit rybu a proti proudu ji začít zdolávat.

Otočení se podařilo, jenže v tu chvíli si to ryba namířila přímo do padlého stromu, navíc ve směru ke mně. Z ničeho nic uvolněný vlasec jsem navíjel tak rychle, jak mi ruka dovolila. Vlasec se opět napnul ve chvíli, kdy byl kapr těsně před větvemi a akce prutu ohlásila, že je ryba stále na háčku.

Nebylo nač čekat, musel jsem na tvrdo zabrat a zamezit vniknutí ryby do větví. To by znamenalo jediné. Utržení. Nervy pracovaly, výbava i montáž byla zkoušena dosud největší měrou a nikdo z nás to neměl v úmyslu vzdát. Naštěstí si mi podařilo zamezit na poslední chvíli vniknutí do větví a pomalu, po krátkých úsecích jsem začal rybu stahovat.

Životní kapr

Kapitální otavský kapr měl 95cm
Kapitální otavský kapr měl 95cm

Po několika dalších pokusech vrátit se k větvím a tam najít úkryt, se poprvé objevilo na hladině zavlnění a už bylo jasné že tenhle kousek bude něco extra. Nato se ukázala masivní ocasní ploutev kapitálního kapra. Z posledních sil se pokusil ještě o dva výpady, ty ale zachytila dobře nastavená brzda. To už jsme měli s kolegou oba rozsvícené čelovky a připravený podběrák, do něhož se po cca desetiminutovém souboji podařilo nabrat úžasného kapra.

Krásně stavené nižší tělo říční ryby, s obrovskými ploutvemi na zdolávání proudu a obří tlama jako podvodní vysavač. Opakované měření ukázalo neuvěřitelných 95cm. Digitální váha jako na potvoru ohlásila vybité baterie a ukázala pouhých 12 kilo, což se nám příliš nezdálo, takže váhu můžeme jen odhadovat. Po krátkém prohlížení úlovku a fotografování jsme říčního kmeta pustili zpět do rodného živlu. Nechtěli jsme takto vzácnou svazovou rybu trápit sakováním a čekáním na focení za světla.

Je to naprosto úžasný pocit, ulovit takového kapra. Říčního starce, který měl to štěstí že dokázal až doposud odolat všem rybářským nástrahám. Je ozdobou krásného úseku řeky, která po dlouhé době vydala jeden ze svých pokladů. Já onen poklad s pokorou vrátil. Díky Otavo, díky svatý Petře. Tuto rybu si budu už navždy pamatovat.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář