Rybo.cz
menu

Přirozené složení potravy kapra obecného

Jakub Hladký Jakub Hladký 30.03.2023

Kapr obecný (Cyprinus carpio) je ryba, která se vyskytuje v různých typech vodních prostředí, jako jsou řeky, rybníky, přehrady a jezera. Jeho přirozená potrava se liší podle typu vody a složení životního prostředí.

Jak přirozené složení potravy ovlivňuje typ vody

Typ vody ovlivňuje především složení potravy, kterou kapr obecný konzumuje. V řekách najdeme kapry, kteří se živí zejména řasami, detritem a různými drobnými organismy, jako jsou měkkýši, korýši a hmyz. V rybnících a přehradách jako jen například Orlík, které jsou uměle vytvořené, se složení potravy liší. Kapři zde mají k dispozici více rostlinné potravy, jako jsou řasy a vodní rostliny.

Poměrové složení rostlinné a živočišné potravy kapra

I poměr rostlinné a živočišné potravy se liší podle typu vody. V řekách a jezerech, kde je více proudná voda, jsou kapři závislí hlavně na živočišné potravě, jako jsou hmyz, měkkýši a korýši. Naopak v rybnících a přehradách, kde je více vegetace, mají kapři k dispozici více rostlinné potravy, jako jsou řasy a vodní rostliny. Nicméně, i v takových typech vodních prostředí musí být potrava vyvážená, protože kapři potřebují také živočišnou potravu.

Jaký druh potravy kapr obecný primárně vyhledává

Kapr obecný je sice býložravá ryba, avšak v přirozeném prostředí vyhledává velice rád živočišnou potravu. Mezi jeho nejoblíbenější potravu patří hmyz, korýši, měkkýši i drobné rybky. Kapr je také schopen se adaptovat na různé druhy potravy, v závislosti na dostupnosti v daném prostředí.

Jaký druh potravy kapr přijímá, když není nic vhodnějšího?

Pokud není v okolí dostatek živočišné nebo rostlinné potravy, kapr obecný se dobře přizpůsobuje a přijímá i jiný druhy potravy, jako jsou například drobní bezobratlí či semena rostlin. Kapři rádi přijímají i průmyslově zpracovanou potravu, jako jsou např. obilné pelety určené pro velkochov. Typicky chovatelské obilné pelety na výkrm kaprů, které rád sám používám pro zakrmování. Rybářské boilies jsou pak samostatnou kapitolou.

Je však důležité dbát na to, aby kapři měli vyváženou stravu, která bude odpovídat jejich přirozené potravě, aby se udrželi zdraví a v dobré kondici. Přílišné podávání jednostranné potravy, jako jsou například jen pelety, může vést k zdravotním problémům, jako jsou například trávicí potíže kapra nebo výskyt různých nemocí.

Vzhledem k tomu, že kapr obecný patří mezi oblíbené sportovní ryby, je důležité, abychom v přírodních vodách dodržovali pravidla a nevysazovali do vody nevhodné druhy ryb, které mohou kapří potravu narušit a nebo dokonce způsobit narušení přirozeného ekosystému.

Kdo odhalí přirozené složení potravy kapra obecného ve svém rybářském revíru na němž je loví, ten má vyhráno.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář