Rybo.cz
menu

Stav vody na Orlíku – kde sledovat informace

Jakub Hladký Jakub Hladký 31.10.2019

Protože bydlím kousek od Písku a poměrně často publikuji různé příspěvky a fotografie z Orlíku na internetu, Facebooku, Instagramu a i na tomto rybářském blogu, stále více lidí se mě ptá na aktuální stav vody v přehradní nádrži Orlík. Rozhodl jsem se proto zdroje vyhledat a sepsat.

Mým domácím revírem je řeka Otava, nebo horní otavské rameno zmíněné přehradní nádrže, ale na „velkou“ vodu se také rád podívám. Zvláště na podzim, kdy utichne prázdninový mumraj a na přehradě i v jejím okolí se rozhostí ticho a klid.

Od podzimu 2019 nízký stav hladiny

Jak je na tom orlická přehrada aktuálně? Nyní na sklonku roku 2019 je z důvodu oprav a dalších prací na hrázi hladina opět výrazně dole a tak je možné vidět i mnohé rozvaliny zatopených staveb. Tento stav hladiny by měl trvat cca do dubna 2020.

Odhalují se tak původní břehy, pozůstatky sadů a samozřejmě různá stavení, která byla po desetiletí zatopená výtvory lidského snažení. A mnoho dalšího. Někdy to působí až strašidelně, když si člověk uvědomí celou historii a osudy místních rodin.

Kde sledovat aktuální stav hladiny

Je více zdrojů. Oficiální stránky, mobilní aplikace a několik celkem aktivních facebookových skupin. Dohledal jsem je a přidal na ně odkazy.

Mobilní aplikace Hladiny nádrží

Asi nejlepší pro sledování aktuálního stavu hladiny orlické nádrže je podle mě mobilní aplikace „Hladiny nádrží“. V ní si zvolíte nádrž ve spádovém povodí, popř. svou oblíbenou, a máte na svém mobilním telefonu kdykoli přehled o aktuální situaci. Já sám tuto aplikaci používám.

Zdarma ke stažení (android) v Google play

Oficiální web Povodí Vltavy

Pro náročnější pozorovatele hladiny Orlíku doporučuji sledovat web Povodí Vltavy. Web by sice potřebovat inovovat, ale informace poskytuje a lze se na jeho informační kvalitu spolehnout.

Fotografie a materiály od staré řeky

S nízkým stavem hladiny na Orlíku souvisí i odkrývání zatopených míst. Domy, vesnice, cesty, jezy a další objekty se opět ukazují a je vskutku na co se dívat. Proto jsem se pokusil i o odkazy na různé zdroje informací a fotografií.

Orlické facebookové skupiny a stránky

Vybral jsem ty, které jsou z mého pohledu zajímavé. A to jak informacemi ohledně stavu orlické hladiny, tak příspěvky rybářů, fotografů a dalších pozorovatelů v okolí Orlíku.

Víte o dalších zdrojích?

Budu velice vděčný, pokud mi pod článek do diskuse zašlete odkazy a prověřené zdroje nejen o aktuálním stavu hladiny přehradní nádrže Orlík, ale také zdroje, kde jsou umístěny informace o historii a především fotografie, nebo dokonce videozáznamy.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Zirovnicky Oldrich 8. 11. 2019 06:11

Dobrý den. Zasílám aktualizované album Vltavy, kterou jste zmínil ve svém článku. Jedná se materiál, který zamyslím ve stále expozici našeho muzea v Klučenicích. Fotografie zatím nechci dávat ve velkém počtu jinam, než na FB, naše internetová stránka k tomu není uzpůsobena. S pozdravem, Olda Žirovnický. https://m.facebook.com/olda.zirovnicky/albums/1485758755085761/?ref=bookmarks

Odpovědet
Jakub H. 8. 11. 2019 13:11

Skvělé, díky pane Žirovnický, jen více takových odkazů.

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář