Vlhčené ubrousky jsou zlo
Až překvapivě často se mi stává, že při chytání z vody vylovím textilní kosmetický ubrousek. Není snad vycházky, aby se mi to u nás na Otavě nestalo. Zvláště při přívlači. To jich z vody vytáhnu za jedno odpoledne i několik.
Jak se tyto textilní ubrousky do řeky dostávají?
Nejen, že mě to při rybaření zlobí, ale především mne napadá, kde se jich v té řece tolik bere? Odpadní voda z města prochází čističkou, kde se předpokládám, tyto ubrousky jako pevný odpad někde zachycují.
Nedokážu si představit, že by jich lidé do řeky tolik naházeli, ať už jakýmkoli nezodpovědným způsobem. Musí být tedy ještě další zdroj tohoto znečištění. Chatová oblast kolem řeky pod Pískem? Nebo tyto textilní ubrousky nejsou v městské čistírně odpadních vod zachyceny? Nevím.
O tom, že jsou textilní kosmetické ubrousky ekologické zlo, snad není diskuse. To je obecně známo a v médiích je o tom slyšet poměrně často. Tyto ubrousky jsou údajně téměř nerozložitelné a představují nejen problém pro odpadní potrubí, čističky, ale také obrovskou ekologickou zátěž a nebezpečí pro volně žijící tvory. Přesto mne překvapuje, jak s nimi lidé i nadále zacházejí.
Je to o každém z nás
Nejen při lovu ryb v řece, ale i velmi často v přírodě jsou k vidění pohozené ubrousky. Podobně jako PET lahve a další nerozložitelný plast je lidé použijí a zahodí, přírodě a vlastní odpovědnosti navzdory. Po nás potopa.
Nepopírám, že jsou tyto vlhčené ubrousky skvělý nápad a zvláště tam, kde není k dispozici voda pro osobní hygienu, jsou výbornými pomocníky. Přesto si nedokážu za sebe představit, že bych je po použití prostě jen tak v přírodě odhodil, stejně jako kterýkoli jiný odpad.
Jenže mnoha lidem je to jedno. Nezáleží jim na přírodě, ani na ničem jiném. A podle toho to také vypadá. Příroda je plná odpadu, který tam kdosi pohodil a je mu jedno, jaké to za sebou nese důsledky. A přitom je to tak snadné, co si do přírody přinesu, to také odnesu. Je to o ohledu a o úctě k okolí. Nic jiného v tom není.
Komentáře k článku
Povodně 2002 vyplavily Jitex a veškeré odstřižky a jiné látky skončily v Otavě. Když půjdete chytat od Jitexu až po Smetiprach, tak máte velkou šanci ty to kusy textilií vylovit.
Jak se ubrousky dostávají do přírody? Lidé je zřejmě házejí do záchoda, odtud se dostanou do kanalizace a v ideálním případě na čistírnu odpadních vod, kde se zachytí. Jenže když přijdou deště a kanalizace přestane stíhat, jde odpadní voda do tzv. odlehčovacích nádrží, což je hezký technický název pro obyčejnou odbočku do toku. Čistírna by tak velké množství vody nepobrala, tak se to nárazově pošle do potoka/řeky. Tudy se tam dostanou i ubrousky.
Aha, tak to vůbec nejsou dobré informace. Protože to množství, které se v Otavě (a podle diskuse na FB kde jsme článek také sdílel) zřejmě nachází je obrovské. Když si představím, jakou malou plochu při stahování udice zaberu a zároveň, jak často mi textilní ubrousek na háčku ulpí.