Rybo.cz
menu

Lov kaprů v létě tipy a triky

Jakub Hladký Jakub Hladký 03.07.2023
Lov kaprů v létě

Kapr obecný je oblíbenou cílovou rybou mnoha rybářů, a to zejména v letních měsících, kdy je nejvíce aktivní. Pokud se chystáte na lov kaprů v létě, je důležité znát jejich denní režim, jejich stravovací návyky a také umět nalézat vhodná místa pro jejich lov. Čtěte dále, abyste věděli jak na kapry v létě.

Denní režim kaprů v letním horku

V letních horkých dnech mají kapři tendenci být aktivnější brzy ráno a později večer, kdy se teploty mírněji snižují. Během období intenzivního slunečního svitu a tepla se často stahují do hlubších částí, jako jsou tůně, různé prohlubně, přítoky nebo místní struktury, která jim poskytují stín a ochranu. Ve větších jezerech a rybnících je také možné nalézt kapry poblíž podvodních překážek, jako jsou kameny, pařezy, padlé stromy a různá další vegetace.

Jak kapři v průběhu letního dne přijímají potravu

Během horkých letních dnů mají kapři tendenci být pomalejší při přijímání potravy. Mohou být selektivní vůči určitým návnadám a nástrahám, takže je důležité vybrat vhodné návnady, které je nejvíce zaujmou. Musí se holt experimentovat a zkoušet. A může se vskutku jednat o cokoli, záleží na revíru a jeho podmínkách, dobře může fungovat chleba na mlaskačku (na hladině), zig rig, ale i potápivé boilies, kukuřici, pelety apod. Záleží na to, kde se aktuálně kapři zdržují, musíte hledat. Během horkého dne je však vhodnější prezentovat menší nástrahy, které budou rychleji stravitelné a nebudou je zahlcovat.

Lov kapra v létě a vnadění

Vnadění je ještě složitější, neboť to člověk snadno přežene a kapr se rychle zahltí a s příjmem přestane úplně, ž do večera. Je vhodné v malých množstvích kombinovat různé druhy návnad a sledovat, které mají na kapry největší účinek. V letních vedrech se doporučuje volit návnady s větším obsahem tekutin, které kapr snadněji vnímá a má k nim větší chuťovou přitažlivost.

Přečtěte si také článek: Přirozené složení potravy kapra obecného

Kam na kapry v létě – řeka, rybník nebo jezero?

Řeky poskytují proudění vody, což přináší vyšší obsah kyslíku a probouzí kapry k větší aktivitě. Rychlejší proudy mohou být oblíbeným místem pro letní lov kaprů, zejména v prohlubních nebo za vodními překážkami.

V rybnících v průběhu dne a noci voda teplotně více kolísá, ale zase na druhou stranu poskytují kaprům klidnější prostředí. V letních vedrech mohou být kapři často aktivní poblíž vegetace, která jim poskytuje stín a úkryt. Bohužel u vodní vegetace je lov složitější z důvodu rizika vázky. V tomto případě je vhodné zavážet, než lovit na odhoz.

Jezera mají obvykle rozsáhlejší plochy vody, což poskytuje kaprům větší prostor pro pohyb. V letních měsících mohou kapři vyhledávat oblasti s hlubší vodou, kde se uchylují před slunečním světlem. Jezera také mohou obsahovat bohatou potravní základnu, což přitahuje kapry.

Proč se kapří vyhřívají na hladině?

Kapry přes den v letním horku můžete také vidět poblíž hladiny vody nebo na mělčích místech. Existuje několik důvodů, proč to dělají:

  • Zdroj potravy – V letních měsících se často v blízkosti hladiny vyskytují různé druhy snadno dostupné potravy, jako jsou například řasy, hmyz nebo drobní korýši. Kapři se tak mohou aktivně přes den vyhřívat poblíž hladiny a ještě velmi snadno přijímat takto dostupnou potravu.
  • Teplota – Voda těsně pod hladinou může je výrazně teplejší než ve větší hloubce, zejména pokud je vystavena slunečnímu záření. Kapři se mohou přes den vyhřívat ve vrchních vrstvách vody, které jsou teplejší a poskytují jim teplo.
  • Kyslík – Vrchní vrstvy vody mohou obsahovat více kyslíku než hlubší oblasti. Kapři se proto mohou přes den přesouvat blíže k hladině, aby získali přístup ke kyslíku a udrželi si dostatečnou kyslíkovou saturaci.

Je však třeba zdůraznit, že každá vodní plocha a situace je vždy specifická, a tak se kapři mohou chovat různým způsobem v závislosti na místních podmínkách. Při lovu kaprů v létě je vždy dobré sledovat reakce kaprů na daném místě a přizpůsobit své lovné techniky a taktiky jejich aktuálnímu chování. To ostatně platí vždy a je jedno, jaké je zrovna roční období. Čtěte také Lov kaprů na jaře.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář