Rybo.cz
menu

Lov ryb v měsíci únoru

Jakub Hladký Jakub Hladký 17.02.2024
Lov ryb v únoru

Únor, ačkoliv chladný a pro mnohé rybáře nehostinný, skýtá rybářům zkušeným i začínajícím jedinečnou možnost pro lov bílých ryb. Planeta se viditelně otepluje a tak ledová pokrývka není k vidění skoro nikde, natož na tekoucích vodách. A tak i mírně tekoucí proudy řek neusínají zcela a aktivita ryb je sice malá, ale patrná. Jako jsou podoustve, plotice, ostroretky, tloušti a další ryby. V tomto článku se ponoříme do tajů chladného únorového rybolovu a zkusíme si říci, jak na ně.

Podmínky lovu ryb v únoru

Únorový rybolov se stává fascinujícím zážitkem v momentě, kdy se mrazy uvolní a mlhavé počasí s občasnými slunečními paprsky, oblevou a mírným sněžením promění vodní prostředí. Tyto specifické podmínky stimulují aktivitu ryb. Zejména hlubší zatopené úseky řek lákají cejny i kapry, zatímco mělčí toky se stávají doménou věčně hladových tloušťů.

Lovné techniky pro měsíc únor

I v únor lze použít všechny nejoblíbenější techniky lovu. Tedy samozřejmě vyjma těch které jsou určeny pro lov dravých ryb, neboť jsou samozřejmě hájené.

  • Plavaná – Klasická technika, ideální pro lov plotic, ostroretek a cejnů v klidnějších vodách. Použití lehkých splávků a jemných návazců zaručí citlivou prezentaci nástrahy a maximální šanci na záběr.
  • Klasická položená – Vhodná pro lov na dně, ať už se zaměříte na cejny a kapry v hlubších úsecích, nebo další hladovce v mělčích tocích. Zátěž zvolte dle síly proudu a hloubky vody.
  • Method feeder – Sladké návnady a jemné voňavé směsi přilákají nejednu hladovou rybu, včetně kaprů, kteří již vyhlížejí jaro a oteplení vody jako smilování. Takže drobnou peletku, nebo popku slupnou jedna báseň.
  • Boilies – Samozřejmě, že na boilies můžete být úspěšní i v únoru. Proč ne. Jestliže dokážete dobře lokalizovat zimoviště kaprů a nebudete to přehánět s esencemi a krmením. Můžete být velmi překvapeni svými výsledky. Fotky ze sociálních sítí z posledních dní to jasně potvrzují. Jen ta kosa v bivaku, to není pro každého.

Volba nástrahy a návnady hraje hlavní roli

Živé nástrahy, jako jsou červíci anebo žížaly či larvy hmyzu pokud je seženete jsou neodolatelným lákadlem snad pro všechny ryby, vyjma těch vyloženě býložravých. I když mám vlastní zkušenost, kdy jsme na Orlíku zapřáhnul na masové boilies krásného amura.

Samozřejmě nesmíme vynechat rostlinné nástrahy. Už mnohými rybáři zapomenuté vařené brambory, kostičky sýra samozřejmě kukuřice z plechovky, rohlíky. To vše láká cejny, kapry, podoustve, tlouště a další ryby. Hlad mají v únoru všichni a pořádný.

Tipy pro únorový rybolov

V chladném počasí je pochopitelně nezbytné teplé oblečení kvalitní obuv a samozřejmě nezbytná termoska s čajem, nebo něčím horkým. Není nic horšího, než v zimě tělo chladit ještě studeným pitím, nebo jídlem. To prostydnete o to rychleji.

Prokrmte lovné místo ideálně den před lovem, abyste „vzbudili“ a přilákali ryby. Se zimním zakrmením se nevyplácí to přehánět. Únorový rybolov vyžaduje značnou trpělivost a klid. Nečekejte výraznější aktivitu, ale vnímejte i jemné záběry, které byste v létě ani neřešili.

Lov bílých ryb v únoru není snadný a odměňuje trpělivé a vnímavé rybáře. S trochou štěstí a znalostí se i v chladných měsících můžete těšit na bohaté úlovky a nezapomenutelné zážitky v přírodě, kterou máte většinou zcela sami pro sebe. Protože většina lidí upřednostňuje teplo domova.

Další tipy a rady pro lov ryb v únoru

Nebojte se experimentovat a zkoušet různé techniky lovu, abyste zjistili, co je v daných podmínkách nejefektivnější. Vyplatí se střídat.

V únoru, kdy jsou uschlé kopřivy, traviny a další vegetace si můžete také vytipovat nová místa na hlavní sezónu, až bude vše zarostlé. Já toto dělám docela rád a jsem tak v létě schopen zalézt i do vysokých kopřiv, které jsou pak mým úkrytem, kam mi nikdo neleze.

Rybolov není jen o chytání ryb, ale také o relaxaci a vnímání krásy přírody. Vnímejte zvuky, vůně a ticho zimní krajiny a užijte si klid a pohodu na břehu rybníka nebo řeky. Já tento čas naprosto miluju, protože jsem v přírodě široko daleko sám a to mám moc rád.

I když se jaro zdá být vzdálené, únor je ideální doba pro přípravu na novou rybářskou sezónu. Zkontrolujte a vyčistěte rybářské vybavení, prohlédněte si pruty, navijáky, vlasce a nástrahy a ujistěte se, že jsou v dobrém stavu. Doplňte zásoby a nakupte si potřebné nástrahy, návnady a další rybářské potřeby dokud jsou v zimních slevách.

A samozřejmě si naplánujte rybářské výpravy. To já mám rád, snít si ještě v zimě o tom, kam všude budu chtít na ryby jet, kam se vydám a jaké ryby budu chtít chytat. Já stále sním o pěkném sumci. A samozřejmostí je únorová návštěva rybářského veletrhu FOR Fishing pro nasátí atmosféry a získání inspirace a také setkání s přáteli, rybářskými osobnostmi a ostatními nadšenci do rybařiny.

Užívejte si únorové rybaření a dejte vědět, co jste chytili. Já nic. 😀


Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář