Rybo.cz
menu

Lze považovat nízkého říčního kapra za sazana?

Jakub Hladký Jakub Hladký 27.05.2019

Za celý svůj život co chytám ryby, mne napadá spousta otázek na něž jsem si sám nedokázal odpovědět. Dnes píši o další z nich, která se mi hlavou honí už hezkou řádku let. Jak je to v současné s říčními kapry? Když ulovím kapra s nízkou stavbou těla, je to sazan? Nebo, co s ním má společného?

Všechny naše svazové vody se zarybňují rybami ze sádek a chytit nízkého kapra je, alespoň pro mě, velká vzácnost. Mám na mysli takové ty nízké štíhlé kapry s velkými ploutvemi a se skloněnou, skoro až (koňský výraz) klabonosí hlavou. 

Fotografie kaprů s nízkou stavbou těla, které mi zaslali fanoušci

Co má současný nízký kapr společného se sazanem?

Tudíž otázka je nasnadě. Když chytím v řece nízkého kapra, je to opravdu ten který se zde přirozeně vylíhl a nebyl sem přivezen nákladním automobilem ze sádek? Opravdu se mi povedlo přelstít skutečného domorodce? Je to opravdu sazan? Abych získal ověřenou informaci, položil jsem opět otázku odborníkům z třeboňské rybářské školy.

Když chytím v řece „nízkého“ kapra, opravdu se vylíhl v řece? Nebo se vysazují i tito “sazani”?

(Petr Svatek, SSRV Třeboň) Může to být místní vykulený kapr, ale i ti údajně vysazení kapři a jejich rodiče, nebo prarodiče byli vysazeni rybáři. Kapr sazan se v našich vodách už velmi dlouho nevyskytuje. A co vím, tak čistá forma sazana není ani na slovenské Dunaji. Vše jsou vyšlechtěné formy kapra pro hospodářský chov v rybnících. 

Je hodně linií, a každá má nějaké predispozice: odolnost, vysokohřbetost aj.. A vysazováním těchto zdomácnělých kaprů došlo a dochází k postupnému vytlačování původního kapra sazana. Ty nízké formy jsou z rybníkářského hlediska nežádoucí.

Z vlastní zkušenosti vím, že když se vysadí kapr z rybníka do řeky, tak dochází k postupnému přizpůsobování těla. Zvětšují se mu ploutve, protahuje tělo a kapr není tak vysokohřbetý. S dostatkem přirozené potravy má větší zmasilost a méně tuku. Je to logické, snaží se přizpůsobit rychlosti proudění vody. Přeci jen, původní kapr sazan byl říční rybou a geny se nezapřou.

Kapří tělo se proudné vodě přizpůsobí a zeštíhlí

Tudíž z toho vyplývá jediné. Když chytíte nízkého kapra, sazan to není. Jen je to vlastně jen kapr sportovec, který celý život bojuje proti proudu, je štíhlý a silný. Stejně jako lidé kteří celý život sportují.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Zbyněk štroch 2. 6. 2022 14:06

Může mi rybářská stráž vzít povolení k rybolovu když budu mít ve vezirku nízkého kapra? Děkuji za odpověď.

Odpovědet
Jakub Hladký 3. 6. 2022 12:06

Dobrý den, Zdeňku, asi nerozumím přesně. Z jakého důvodu by vám povolení měla odebírat? Pokud bude mít kapr míru, není důvodu si myslím.

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář