Lov ryb v měsíci lednu
Lov ryb v lednu je samozřejmě ovlivněn výměnou roční povolenky. Tedy, nejpozději k 15. lednu musíme všichni vrátit na ČRS povolenku z uplynulého roku a máme možnost opatřit si novou. Každý rybář také ví, že od 1. ledna jsou hájeny dravé ryby. Nicméně to ještě neznamená, že nejde jít na ryby.
Chování ryb v měsíci lednu
Leden v českých vodách s sebou nese sebou výrazné změny v chování ryb. Pochopení těchto aspektů je klíčem k úspěšnému zimnímu rybolovu. Kaprovité i dravé ryby, včetně štik a sumců, směřují k hlubším částem vod, kde nacházejí stabilnější teplotu a vytvářejí si úkryty v podvodním reliéfu. Dravým rybám tato místa jim poskytují strategickou výhodu při lovu kořisti. Kaprovitým rybám poskytují stabilní prostředí při čekání na jarní oteplení.
Ryby lze ale také najít v místech s pomalejším prouděním, kde se mohou přizpůsobit nízkým teplotám. Ostatní druhy ryb mohou zůstávat aktivní vyhledávat i nadále potravu. Zvláště v současné době kdy zimy nebývají tak tuhé lze pozorovat změnu v aktivitě ryb.
O zajímavosti tohoto období svědčí otázka hibernace. Zatímco některé druhy mohou být méně aktivní, kaprovité ryby však mohou stále reagovat na vhodné návnady, což vytváří fascinující příležitosti v zimním rybolovu. Nejeden rybář si přeje ulovit „kapra na sněhu“.
Zimní rybolov v lednu vyžaduje precizní plán a vhodné vybavení. Dravé ryby jsou hájené a lovit je nelze. Ovšem kaprovité ryby mohou reagovat na velmi atraktivní boilies, pelety ovoněné atraktivními dipy především ve sladkých příchutích. V lednu je však klíčové být si vědomi citlivosti ryb na potravu, a proto je nutné zkoušet různé typy návnad a experimentovat s hloubkami a rychlostí pohybu nástrahy. Nástrahy lze snadno „převonět“. S dipy a esencemi se to nesmí přehánět.
Současně se zaměřte na to, co ryby v lednu budou žrát. Nápovědou bude sama příroda kolem. Výjimky sice potvrzují pravidlo, ale masové a mastné nástrahy budou pravděpodobně méně úspěšné. Záleží jako vždy na lokálních podmínkách a teplotě vody. Platí jako vždy, že výběr návnady je klíčem k úspěšnému rybolovu, a proto nebojte se být kreativní a vytvářet vlastní kombinace.
Vyhledávání úkrytů
Vyhledávání vhodných míst ze břehu je umění, které v zimních měsících získává na důležitosti. Úkryty ryb mohou zahrnovat podvodní struktury, jako jsou kmeny a křoviska nad hlubokými tůněmi, které slouží jako bezpečné útočiště a zároveň zóna lovu.
Nezaměřujte se pouze na hloubky a překážky pod hladinou. Sledujte také změny povrchového chování vody a bezprostředně kolem ní. Místa, kde se tvoří led nebo kde je k patrný aktivní pohyb ptáků, mohou signalizovat skvělé lokality pro rybolov.
Vybavení pro lov v lednu
Zimní rybolov u nás nevyžaduje specifické vybavení. Snad je vybavení pro lov na dírkách. Nicméně za mě to nutné není a vystačíme si s tím co máme. Tak jako tak, lov na dírkách je povolen jen na soukromých revírech. Pro dosažení maximálního úspěchu v zimním rybolovu je klíčové kombinovat znalosti o chování ryb s vhodným vybavením a strategií, která bude odpovídat konkrétním podmínkám v měsíci lednu. Jenže, co si budeme povídat zimy posledních let nejsou, co bývaly. Ať si o tom každý myslíme, co chceme, oteplování planety je vědecky dokázáno a zimy, jaké bychom si přáli budou stále vzácnější.
Tak jako tak, užít si to u vody jde kdykoli a to to jde především.
Komentáře k článku