Rybo.cz
menu

Můj názor na podložky pod ryby

Jakub Hladký Jakub Hladký 06.02.2019

Než se rozepíši, předesílám, že podložku pod ryby mám a používám. Tedy občas používám. Vlastním tu nejobyčejnější. Plochou, třídílnou leporelo rybářskou podložku od NGT.

V rybářských diskusích se téma rybářských podložek přetřásá téměř denně. Nelze to přehlédnout a téma je to vskutku třaskavé. Tudíž jsem se rozhodl také přispět svým názorem.

Je drahá rybářská podložka zbytečnost?

Za sebe si totiž myslím, že utrácet tisíce korun za různě vychytanou vaničkovou podložku na nožičkách a s kovovou konstrukcí zbytečné je. Kromě profesionálních rybářů se sponzory, co musí kvůli marketingovým povinnostem rybu na vzduchu trápit dlouhé minuty, nerozumím, proč takovou mít.

I kdybych chtěl rybu na noc zasakovat a příští den na světle fotografovat, ani kvůli tomu ji nepotřebuji. Lze pro ten účel přeci použít běžný vezírek. Fotografovat se s rybou jde i bez podložky, když je člověk opatrný. Odháčkovat rybu mohu na zemi a pustit jde ryba z ruky.

Kdy ne/používám rybářskou podložku

Já sám svou podložku používám jen velmi zřídka. A to především na Orlíku, kde nechci chyceného candáta pokládat do známého orlického písku a na ostré kameny. Jinak všude, kde je tráva, nebo listí ji téměř nepoužívám. Myslím si totiž, že není třeba.

Vždy jsem byl přesvědčený, že tráva nebo listí rybě nemůže ublížit. A jak by taky mohla? Než vyndám rybu z podběráku, ruce si vždy namočím. Mokrá je ryba, mokrá je tráva i listí, mokré jsou mé ruce. Není nic, co by rybě ublížilo, nebo setřelo ochranný sliz.

Ulovený kapr nad vaničkovou rybářskou podložkou mého švagra.

Ryba dokáže ochranný sliz obnovit

Jak už se u mě pomalu stává pravidlem, oslovil jsem pro jistotu odborníka, abych se dotázal, jak to s tím ochranným slizem u ryb je. Opět jsem se zeptal člověka z nejpovolanějších, Petra Svatka, pedagoga odborných předmětů na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni.

V minulém článku jsme se bavili o tom, jak ryba cítí bolest. S tím dnešním to souvisí, opět jde o manipulaci člověka s rybou.

P. Svatek: „Pokud dojde k setření slizu a ryba je v dobré kondici, tak bez problému sliz obnoví.“

(JH) Pane Svatku, velice se poslední dobou řeší rybářské podložky. Je jasné, že položit rybu na písek nebo kameny není vhodné. Ale co mokrá tráva, ta rybě ublíží? Setře ochranný sliz? Dokáže ryba setřený sliz obnovit? Například, když ji někdo vezme do hadru, nebo omylem setře při manipulaci sliz vlastním oděvem. Je rybářská podložka z pohledu odborníka opravdu tak nutná, jak mnozí rybáři prosazují?

(PS) Pokud rybář položí ulovenou rybu šetrně do mokré trávy, nenechá jí tam dlouze bezradně sebou zmítat, tak jí to podle mě nijak neublíží. Pokud dojde k setření slizu a ryba je v dobré kondici, tak bez problému sliz obnoví.

A co se týče podložky? Podle mého názoru u některých ryb potřeba je a u některých ne. Záleží na podmínkách. Podle toho, zda-li fotím rybu na souši, či ve vodě. Na souši je potřeba spíše u velkých trofejních ryb. Protože patnáctikilovému kaprovi těžko zabráníte, aby se mrskal a neublížil si. Vše opět záleží na rozumu rybáře.

Rybářská podložka je jistota, ale ne nutnost

Je jisté, že s vymazlenou podložkou ani nejmenší bělička nedojde újmě. Tedy pokud nebudeme brát v úvahu, že jste jí předtím propíchli tlamu háčkem, na háčku táhli i přes její odpor dlouhé metry vodou a přes protihrot jste háček vyndavali…

Podle mě podložky pod ryby nutné nejsou. Jestliže mám zdravý rozum a s rybou zacházím šetrně, nemohu jí na trávě nijak vážně ublížit. Tedy já zůstávám na svém. A co vy? Jste zastánci, nebo odpůrci rybářských podložek?

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Jakub H. 19. 3. 2019 22:03

Ahoj Kozo Mé :) Však já netvrdím, že je to nesmysl. Říkám, že není nutná vždy a všude. Zvláště, jak správně řkáš, pokud človek umí, nebo může rybu vypnout ještě ve vodě.

Odpovědet
Koza Mé 19. 3. 2019 08:03

Jak píšeš, sám vlastníš podložku zcela obyčejnou, taková se dá koupit za 150 kč, a věřím že každý z nás za rybářinu utratí mnohem víc. Proč tedy hledat výmluvy k tomu podložku nepoužívat? Podložka sice není nutnost, ale pro rybu je to jistota, která ji může pomoci od zranění, který si může udělat sama, nebo kolikrát i nešikovný kolega rybář. Osobně se přikláním k tomu, pokud neumíte rybu zbavit háčku ve vodě, používejte podložku.!

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář