Rybo.cz
menu

O rybářském štěstí

Jakub Hladký Jakub Hladký 17.07.2019

Znáte to. Jsou období, kdy se vám daří a lovíte jednu rybu za druhou. A pak jsou časy, kdy se člověku nedaří ulovit ani běličku. I to patří k rybářskému koníčku.

Byla v mém rybářském životě období, kdy jsem byl na rybách poměrně často a přesto jsem nebyl úspěšný, jak bych očekával. A opravdu, zkoušel jsem možné i nemožné, osvědčené způsoby lovu i různé nástrahy a experimentoval. Nic však nevedlo k úspěchu. Tím chci říci, že jsem klidně po několik týdnů neulovil nic. Vůbec nic. Také se vám to čas od času stává?

Změna místa, ryba jistá

Říká se a často je právě změna lokality průlomovým faktorem. Neboť rybář často a zarputile opakuje techniky lovu a to, i když se očividně změnily podmínky ve vodě. Člověk totiž ochotněji sahá k něčemu známému a v minulosti osvědčenému, doufaje, že vše bude fungovat jako obvykle.

Nebude.

Například. Řeka mírně po jarním vzedmutí změnila své hlavní koryto, ryby nacházejí přirozené usazování potravy díky nejakým změnám jinde. Nebo jsou obrovská vedra a ryby nesbírají potravu u dna, nýbrž se vyhřívají na hladině a tam občas něco seberou. A podobně. Inu, jedna věc je štěstí a druhá věc je vhodné posouzení podmínek a úprava taktiky lovu.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Tak zní staré známé pravidlo a platí bezezbytku i v rybařině. Kolikrát se mi stalo, například u přívlače, že kolega při vláčkařské procházce ulovil několik ryb a já ani jednu.

Tudíž jsem samozřejmě začal sledovat, co a jak dělá a jaké nástrahy používá, když mu to tak bere a mě ne. Ačkoli jsem se ho snažil co nejlépe napodobit, ani tak jsem nedosáhl záběru. Zatímci on, dále pokračoval ve svém úspěšném rybaření.

Rybářské štěstí v moderní době

Lidé se naučili za pomocí moderních technologi rybářské štěstí přelstít pomocí rybářských echolotů a dalších zařízení. Dříve se rybář snažil ulovit alespoň něco. Dnes je to o výkonu a nikoli o tom, jestli se něco uloví. Spíše se řeší, jak bude ryba velká. Ovšem ryby ovládat neumíme a kolikrát ani nejlepší technologie nepřesvěči rybu k záběru.

Štěstí je k úspěšné rybařině stále potřeba. Jen mu umíme jít lépe naproti.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář