Rybo.cz
menu

Odpadky v přírodě a na rybách

Jakub Hladký Jakub Hladký 14.10.2018

České vody jsou pod nemalým rybářským tlakem. Moderní způsoby lovu, použití bivaků, rybářských spacáků a dalšího vybavení stále více lidí motivuje, trávit na rybách více času. I já bývám vícekrát v roce u vody přes noc, nebo více dní za sebou na rybách dokonce pracuji. Vše to s sebou nese i svá negativa, především v podobě množství věcí a obalů, které lidé s sebou k vodě přináší.

A protože žijeme v době plastové, valná většina tohoto odpadu je právě z materiálu, s nímž si příroda poradí nejhůře. Rybářské hobby ovšem není o majdanech u vody a drancování vod, nýbrž hlavně o lásce k přírodě a všemu živému. Ochraně vod a přírody by se měl věnovat každý rybář.

Vše je o lidech

Ovšem najdou se tací, kteří po sobě u vody nechávají někdy až neuvěřitelné množství odpadků. Nerozumím tomu. Nechápu, jak může člověk s čistým svědomím a bez jediného náznaku pocitu, že dělá něco špatně, odhodit cokoli do křoví. Je jedno, jestli je to u vody, nebo kdekoli jinde v přírodě.

Odpadky od vody vždy odvážím

Osobně to dělám vždy tak, že co jsem si s sebou kamkoli do přírody přinesl, to zase odnáším. Chci, abych když sbalím své rybářské náčiní a odjíždím domů, místo po mě bylo vždy čisté. Tudíž kdokoli by tam po mě přišel, nenašel po mě žádnou špínu ani odpad. Místo po sobě vždy kontroluji velmi pečlivě. A to i v dobách, kdy jsem ještě kouřil. Sbíral jsem pečlivě všechny nedopalky.

Rybářské místo po sobě vždy pečlivě uklízím

Rybářské místo po sobě vždy pečlivě uklízím

Vztah přírodě je stejný, jako vztah ke své rodině

V tomto duchu vychovávám i své děti. A dokonce, najdeme-li s nimi na procházce kolem vody, nebo v lese nějaké odpadky, sbíráme je a odnášíme. Samozřejmě, nelze vždy vzít všechno, ale děláme to tak poměrně často. PETky, obaly od sušenek a dalších dobrot kolem cest, kde se s dětmi pohybujeme sbíráme. Nechceme se na ně obden dívat. Jeden čas, jsem měl takové pravidlo, že jsem z přírody každý den odnesl jednu PET láhev. Nevěřili byste, jak dlouho se mi dařilo opravdu každý den něco najít a z přírody odnést.

A tak to dělám i kolem vody a když jsem na rybách. Nejednou jsem z ryb vezl tašku odpadků, které jsem u vody nasbíral. Rybáři by se neměli jen soustředit na brigády organizované ČRS, ale také na to, aby tak činili pravidelně a dlouhodobě. A také apelovali na ostatní, aby tak činili. Příroda nám za to všem pak poděkuje.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář