Rybo.cz
menu

Test čelovek Ledlenser

Jakub Hladký Jakub Hladký 29.06.2020

Mám kamaráda, je to také Jakub. Je rybář a také horolezec, který provozuje outdoorový e-shop ECstore.cz. Když na naší poslední společné rybářské výpravě viděl, že si večer svítím levnou čelovkou z AliExpressu, zhrozil se a řekl: „Měl bys vyzkoušet něco opravdu kvalitního.“

Rád jsem si kupoval levné čelovky, protože jsem nevnímal žádný zásadní rozdíl oproti těm značkovým. Vše odstartoval v minulosti nákup čelovky BlackDiamond ze známého outdoorového obchodu, která mě tehdy stála 1100 Kč. Svítila cca stejně jako ta z AliExpressu a plasty popraskaly (i vinou hrubšího zacházení) stejně rychle jako u těch levných. Tudíž jsem si od té doby kupoval jen ty levné a byl jsem s nimi spokojen, až do chvíle, kdy se mi do ruky dostaly skutečně kvalitní čelovky.

Test tří modelů čelovek Ledlenser

Jakub mi poslal k otestování 3 čelovky značky Ledlenser. Malou MH04, střední MH08 a vlajkovou loď pro rok 2020 s označením MH11. K balíčku ještě připojil sebevědomě znějící vzkaz: „A pořádně jim nalož!“

Velký aha moment nastal, když jsem vzal po rozbalení krabice do ruky první čelovku. Nejprve totiž mou pozornost upoutala robustní MH11. Velká a vcelku těžká čelová lampa s obrovskou čočkou před hlavní diodou. Namířil jsem ji ke stropu a rozsvítil. Jenže, takovou intenzitu světla jsem vážně nečekal. Záře na bílém stropě (za bílého dne) připomínala svit projektoru v konferenčním sále a přesně ohraničený zářící kruh naznačoval, že tohle je vážně jiná liga.

Byl jsem výkonem čelovky natolik překvapený, že jsem zavolal na ženu, aby se šla podívat na něco, co jsme doma dosud neměli. Přiběhly i děti a ve čtyřech jsme oněmělí stáli na chodbě a civěli do zářícího bíleho kruhu na stropě.

Věřte nebo nevěřte, opravdu to tak bylo. 🙂

Inu, tolik veselé historky a nyní k testování samotnému.

Nabíjení a výdrž čelovek

Všechny tři čelovky jsem nabil na 100% a postupně je nechal zavěšené svítit až do zhasnutí. Všem jsem nastavil plný výkon. Nejdéle svítila MH11 (cca 35 hodin), poté MH8 (cca 30 hodin) a nejkratší dobu svítila nejmenší MH4 (přibližně 26 hodin). Porovnal jsem to se svojí oblíbenou čelovkou z AliExpressu, která nevydržela svítit ani jednu noc. Kapacitu akumulátoru nyní neřeším, jde mi čistě o použitelnost čelovky, s níž jsem byl dosud spokojený.

Tyto čelovky mají pro nabíjení speciální vnější magnetický konektor, který se ke zdroji připojuje pomocí klasického USB. Takže stačí nabíječka k telefonu. Moje nabíječka k mobilu Samsung A50 všechny čelovky nabila docela rychle v řádu jednotek hodin. Ale i 30 minut stačilo, aby měla čelovka dostatek energie na celou noc.

Mírná nevýhoda spočívá v samotném unikátním konektoru. Jelikož vždy existuje riziko ztráty nebo poškození kabelu s tímto jedinečným konektorem, vyvstává oprávněná obava, že shánět nový bude složité a drahé. Osobně mám raději univerzální kabely s konektory micro USB, nebo USB C, kterých má každý doma několik.

Výsledky testu čelovek – praxe

Všechny tři čelovky jsem testoval celé jaro a to jak při běžném používání kolem domu, tak při sportu a samozřejmě na rybách.

Čelovka Ledlenser MH4

Malá, lehká, kompaktní čelovka z velice kvalitního a odolného plastu. Na své malé rozměry překvapivě výkonná. Je osazena aretací čočky pro změnu kuželu světla. Přepínání nabízí dvě intenzity světla, blikání a červenou diodu. Kontakt s hlavou je vcelku přijemný, opatřený sametkou a i při běhání mi svítilna na čele spolehlivě držela. Sama o sobě je to vlastně obyčejná čelová svítilna, ovšem v mimořádně kvalitním a odolném zpracování.

Za mě na sport nebo do nenáročných podmínek je Led Lenser MH4 ideální. Neosvědčila se mi na rybách, kdy rád svítím v noci červeně, abych neplašil ryby, a tato čelovka má červenou diodu slabší, než je pro pohyb kolem vody potřeba.

  • Hlavní výhoda: Maličká, lehká, ideální na sport.
  • Hlavní nevýhoda: Slabá intenzita červené diody.

Čelovka Ledlenser MH8

Čelová lampa střední velikosti i váhové kategorie. Zde už člověk cítí, že má něco na hlavě. Já ji dostal s druhým páskem přes vrchol hlavy. Tudíž držela vždy naprosto spolehlivě, aniž bych musel na fest dotahovat obvodový pásek. Na běhání mi už tak vhodná nepřišla, přece jen má oproti MH4 vyšší hmotnost.

Tuto čelovku jsem si velice oblíbil.

Čelovka Ledlenser MH8 není malá ani velká a výkon má pro mé potřeby naprosto dostatečný, vlastně ani tu nejvyšší intenzitu téměř nepoužívám. Tato čelovka je dokonce osazena multicolor diodou, takže kromě 4 režimů bílého světla umí svítit i červeně, zeleně a modře a to natolik silně, že se s nimi člověk dokáže pohybovat i po břehu.

Já totiž rád v nočních hodinách svítím jen červenou. Nejen, že to tak nebolí do očí, ale také to méně plaší ulovenou rybu. A navíc, nerad na rybách na sebe upozorňuji a červené světlo tolik nezáří do okolí jako to bílé. Za mě ideální čelovka na ryby i pro většinu běžného použití.

Na hlavě mi čelovka dobře držela a nebyl problém ji mít nasazenou celý večer. Kontakt s pokožkou zajišťuje vcelku příjemná neklouzavá sametka. Přesná čočka před čipem umožňuje změnu úhlu kuželu světla, takže dokáže svítit i pořádně daleko.

  • Hlavní výhoda: Univerzálnost, silná červená dioda, dobrý poměr hmotnosti a výkonu.
  • Hlavní nevýhoda: Nepatří mezi nejlehčí.

Čelovka Ledlenser MH11

Vlajková loď značky Ledlenser pro rok 2020. Veliká, velice silná čelová lampa s neuvěřitelným výkonem. Bez legrace. Každý, komu jsem ji ukazoval, jen nevěřícně valil oči, co čelovka Ledlenser MH11 dokáže. Kdo si potřebuje nasadit na hlavu pomalu reflektor, bude spokojen. 🙂

Kromě funkcí různé intenzity světla, blikání a přepínání barev je tato čelovka ještě zajímavá dvěmi dalšími vychytávkami.

První z nich je speciální adaptivní režim, kdy lampa automaticky nastavuje intenzitu svitu podle okolního světla. To se mi vymstilo ve chvíli, kdy jsem v noci posvítil na bílou kapotu mého auta. Čelovka se rozzářila tak, že jsem musel poodstoupit. Mě tato funkce moc nevyhovovala, prostě si to dělalo, co chtělo a svítilo to moc.

Druhá vychytávka je aplikace do mobilního telefonu, s níž lze čelovku propojit. V aplikaci je možné MH11 nejen ovládat, aniž by se jí človek musel dotknout, ale především lze nastavit a vytvářet si vlastní režimy, zapínat, či vypínat jednotlivé funkce. Já začal tím, že jsem vypnul všechny „fičurky“ a ponechal jen ty základní.

Podle mě je MH11 spíše vhodná pro horolezce, speleology, záchranáře, nebo pro někoho, kdo si potřebuje opravdu hodně posvítit. Já ji využil maximálně kolem domu, kdy jsem si s její pomocí osvítil celý dvorek. Na ryby, kdy se člověk pohybuje na poměrně malém prostoru a navíc, v mém případě, na sebe nechce příliš upozorňovat, je to naddimenzované dělo.

MH jedenáctka je tak podle mě určená k nasazení spíše na horolezeckou přilbu, než na holou hlavu. A to nejen kvůli své hmotnosti, ale také proto, že se její povrch při nejvyšším výkonu docela zahřívá. Na čele to sice cítit není, ovšem na dotyk ruky ano. A já neměl dobrý pocit nosit toto přímo na hlavě.

  • Hlavní výhody: Velice silná intenzita světla, obrovský výkon, možnost nastavit funkce a režimy čelovky v mobilní aplikaci.
  • Hlavní nevýhody: Vyšší hmotnost, zahřívání povrchu, pro mé potřeby zbytečně předimenzované.

Závěr testu čelovek

Čelovky jsem testoval při různých situacích v průběhu celého jara roku 2020. Bohužel jsem nestihl mrazy. Bylo by také zajímavé zjistit, jak dlouho vydrží jednotlivé modely svítit v prostředí pod bodem mrazu.

Dlužno ještě podotknout, z jakého plastu je vyrobeno tělo testovaných čelovek. Je to tvrzený plast, na omak připomínající slonovou kost nebo materiál, z něhož se vyrábí kvalitní dalekohledy a fotoaparáty. Skutečně velice poctivý materiál, který bych u zboží tohoto typu nečekal a vzbuzuje značnou důvěru v jeho odolnost.

Vítězem, jak už jsem uvedl, je pro mě jednoznačně čelovka Ledlenser MH8. Má pro mě nejvyšší užitnou hodnotu.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář