Rybo.cz
menu

Kapr obecný – hlavní fakta z pohledu sportovního rybáře

Jakub Hladký Jakub Hladký 26.03.2024
Kapr obecný

Kapr obecný (Cyprinus carpio) je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých a je jedním z nejběžnějších druhů ryb v České republice. Má robustní tělo s tmavě hnědým zbarvením a zlatavým břichem. Dorůstá délky až 1 metru, někdy i více a váhy i přes 30 kilogramů. Kapr je všežravec a živí se rostlinami, drobnými živočichy i řasami. Původní forma kapra kapr sazan se již v ČR nevyskytuje, jak potvrzují odborníci.

V České republice má kapr velký význam jak pro hospodářský chov, tak i pro sportovní rybaření. Kapří maso je oblíbené pro svou jemnou chuť a nízký obsah tuku. Většina kaprů v ČR pochází z rybničního chovu, kde se ryby chovají v extenzivních i intenzivních podmínkách.

Kapr obecný a sportovní rybolov

Kapr je jedním z nejčastějších úlovků sportovních rybářů v ČR. Loví se na položenou, plavanou a lze jej ulovit i na mušku a vzácně na přívlač, nejčastěji rotační třpytku. Nejlepší doba pro lov kaprů je jaro a podzim. Kdy se buď dokrmují po zimě, nebo na ni snaží vykrmit. Kapři se loví na různé nástrahy, jako jsou boilies, pelety, kukuřice, žížaly, rohlíky, brambory, sýr a další. V ČR existuje mnoho rybářských revírů, kde se kapři loví a jsou nejčastější cílovou rybou českých rybářů.

Rybářský řád (odkaz na PDF soubor) stanovuje 40 cm jako nejmenší lovnou míru kapra. V mimopstruhových rybářských revírech si může osoba provádějící lov přisvojit v jednom dnu, i když loví na více rybářských revírech, nejvýše 7 kg všech druhů ryb. V denním úlovku smí být nejvýše 2 kusy kapra obecného.

Zdroj: Český rybářský svaz

Zajímavosti o kaprovi obecném

  • Kapr je původem z Asie.
  • Do Evropy byl dovezen ve starověku.
  • V ČR se kapři chovají už od 12. století.
  • Kapr je symbolem Vánoc v České republice.
  • Třeboňský kapr je chráněné zeměpisné označení.

Biorytmus kapra obecného v průběhu ročních období

Kapr obecný je ryba s proměnlivým biorytmem, který se přizpůsobuje měnícím se podmínkám prostředí v průběhu roku. Kapři se přizpůsobují dostupnosti potravy a teplotě vody. V jarních a podzimních měsících jsou nejaktivnější a nejvíce se krmí. V létě se zdržují v hlubší vodě a v zimě upadají do zimního spánku.

Kapr obecný a jaro

S příchodem jara a oteplením vody se kapři aktivují a začínají se živit. Preferují mělkou vodu s bohatou vegetací, kde se rozmnožují vodní rostliny a živočichové. V tomto období se kapři živí především živočišnou potravou, jako jsou drobní bezobratlí a i rybí potěr. Tření kaprů probíhá v květnu a červnu, kdy samice kladou jikry do vodních rostlin. Přečtěte si také článek o jarním lovu kaprů.

Kapr obecný v létě

V létě se kapři zdržují v hlubší vodě, kde je chladněji. Živí se jak rostlinnou, tak živočišnou potravou. V teplejších měsících se kapři krmí méně než na jaře, nebo na podzim. V létě lze větší kapry ulovit především po setmění.

Život kapra obecného na podzim

S příchodem podzimu se kapři opět aktivují a začínají se shromažďovat v hejnech. Připravují se na zimu a hledají potravu s vysokým obsahem energie. V tomto období se kapři živí především rostlinnou potravou, jako jsou řasy a vodní rostliny.

Kapr obecný a jeho život v zimě

V zimě kapři upadají do zimního spánku. Zdržují se v hlubokých tůních zavrtaní do bahna a téměř se nehýbou. Jen minimálně přijímají potravu, proto je v zimě kapra velmi obtížné ulovit.

Přirozená potrava kapra

Kapr je všežravec a jeho potrava se mění v závislosti na dostupnosti potravy v daném prostředí. Mezi jeho přirozenou potravu patří:

  • Živočišná potrava: drobní bezobratlí (např. červi, pulci, larvy), rybí potěr
  • Rostlinná potrava: řasy, vodní rostliny, semena, plody
  • Kapři se také krmí umělým krmivem, které se používá v rybářství
  • V současné době do kapřího jídelníčku již také patří nepřirozené rybářské návnady a nástrahy, především boilies a pelety.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář