Rybo.cz
menu

Lov ryb v měsíci březnu

Jakub Hladký Jakub Hladký 10.03.2024
Jarní rybolov

Březen je měsícem, kdy se většina rybářů pomalu probouzí ze zimního spánku a chystají se na novou sezónu. S prvními teplými dny první nedočkavci vyrážejí k vodě zkusit štěstí a nasát trochu té jarní vůně. I když počasí ještě není ideální a některé druhy ryb jsou hájeny, stále existuje mnoho možností, jak si užít lov u vody. Anebo, zkusili jste chytat ryby už v únoru?

Cejni a plotice na tahu

V tomto období se cejni a plotice shlukují do velkých hejn a táhnou po vodě. Zkušení rybáři, kteří znají jejich trasy a místa zastávek s teplou vodou, kam dopadají první jarní sluneční paprsky, se mohou těšit na pěkné úlovky. K lovu těchto ryb je ideální feeder nebo plavaná, drobné voňavé nástrahy, žížaly i červíci a především jemné montáže citlivé na ty nejjemnější záběry.

Březen vhodná doba na úklid okolo vody a splnění brigád

Jestliže jste si brigády nezaplatili, je březen ideálním měsícem pro splnění brigád v domovských rybářských organizacích. Členové se tak mohou podílet na údržbě revírů, opravách zařízení a dalších aktivitách, které v nadcházející sezóně užijí všichni. Kopřivy a traviny nejsou ještě vzrostlé a tak je kolem vody možno dobře uklidit.

A nemusí jít jen o brigády organizované ČRS. Vezměte svoje děti či vnoučata k vodě a vydejte se s nimi k těm místům, kde nejraději rybaříte a naučte je této pravidelné činnosti. Zcela jistě každý člen výpravy za úklidem hravě naplní větší igelitový pytel odpadem. Příroda vám poděkuje.

Možnosti lovu ryb v březnu

I když je lov dravců zakázán, stále existuje mnoho druhů ryb, které můžeme v březnu lovit. Patří mezi ně cejni, plotice, perlíni, karasi a samozřejmě kapři. V tomto období se osvědčují nutričně bohaté nástrahy, kterých bylo přes zimu ve vodě nedostatek a většina ryb po nich ráda skočí.

Pokud rádi využíváte kupované nástrahy, praxe ukázala, že v tomto období je vhodné to nepřehánět s intenzitou a množstvím esencí, různých dipů a dodatečných atraktorů. Po zimním období je převoněná nástraha jak bomba ve vodě a ryby může vysoká koncentrace spíše odradit. Ve studené vodě také nejsou vhodné olejnaté nástrahy, ty vyžadují vodu o teplotě vyšší. V chladné vodě nepracují správně a olej spíše tuhne, než že by pomáhal s šířením vůní.

Další březnové tipy pro rybáře

  • V tomto období se vyplatí provést revizi rybářské obuvi a oblečení a případně dokoupit chybějící kusy.
  • Vlastnoruční výroba drobných rybářských potřeb vám ušetří peníze a zpříjemní lov.
  • Nezapomeňte na přechod na letní čas, který nastává 31. března.
  • Pokud vlastníte pramici, či jinou lodičku v březnu je ideální čas provést údržbu a opravy.

Březnové rybářské zajímavosti

  • V březnu se líhnou jarní druhy ryb, jako jsou plotice, cejni a perlíni.
  • Úhoři v březnu táhnou z moře do sladkých vod, aby se zde rozmnožili.
  • Největší úlovky cejnů a plotic se obvykle podaří v březnu a dubnu.

Rybářův březen – nejvyšší čas na přípravy na sezónu

Březen je pro rybáře měsícem příprav těsně před startem nové sezóny. ForFishing tohoto roku je již za námi a i když je v tomto období u vody ještě docela velká zima, zvláště po ránu a navečer, přesto březen nabízí mnoho krásných chvil u vody s minimem lidí v okolí. Pozorování probouzející se jarní přírody, zpěv ptáků a šumění tekoucí vody dokáží zprostředkovat nezapomenutelné zážitky. A kdo ví, s trochou štěstí se vám může podařit i nějaký ten pěkný úlovek.

Přeji vám mnoho krásných chvil u vody v březnu a v celé nadcházející rybářské sezóně a budu moc rád, když se zde v komentářích pochlubíte svými březnovými úlovky.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář