Rybo.cz
menu

O nakupování rybářských potřeb

Jakub Hladký Jakub Hladký 27.11.2018

Jsem z těch, kteří téměř u každého nákupu posuzují poměr skutečného užitku a ceny. U mě se jen velmi výjimečně stává, že si koupím něco značkového s tím, že to prostě musím mít a nemohu bez toho žít. Ač ryby chytám od dětství a rukami mi prošlo spousty rybářského materiálu, nepřilnul jsem dosud k ždádné konkrétní rybářské značce.

Mám kolem sebe nemálo rybářů kteří tvrdí, že když hlásiče záběru, tak jedině od Flajzara. Když navijáky, tak jedině Daiwa nebo Shimano, atd. atd. A takových příkladů by se dalo najít spousty, od značek boilies, až po ešusy na vaření jídla na rybách.

Předražené vs. kvalitní

Dlužno podotknout, že mě od nákupu často spolehlivě odradí známé logo. Což je často to nejdražší na celém produktu. Krásným příkladem jsou pantofle „kroksáče“ značky FOX za cca 500 Kč a více. Když se na ně podíváte, jsou to naprosto totožné nejlevnější pěnové pantofle, jaké váš najbližší vietnamec prodává za 80 Kč. Ale to je jen vrchol ledovce kdy si firmy myslí, že když je to určeno na ryby a pro rybáře, musí se to předražit. Stačí, když je produkt v barvě army zelená, nebo camo designu.

Jak vybírám a nakupuji rybářské potřeby já

I když je rybařina mým největším koníčkem a investuji do něj nemálo svých peněz, ještě to neznamená že jsem ochoten platit nesmyslně nadsazené peníze za produkty, které tak vysokou hodnotu podle mého nemají. Vždy mě baví hledat levnější možnosti a cesty, než rovnou koupit to drahé a myslet si, že je to kvalitní. Například nepotřebuji mít všechna svá rybářská zavazadla v army zelené barvě a opatřena rybářskou nášivkou. Velkou tašku v níž vozím rybářské věci pro pobyt u vody jsem si koupil u vitnamce asi za 200Kč. Taška podobných parametrů v army zelené barvě a se zvučnou značkou našitou na svém boku stojí 5x tolik i více. Přitom službu mi udělají obě stejnou a na stejně dlouhou dobu.

Nákupy rybářských potřeb z Číny

Naučil jsem se také nakupovat spoustu rybářských potřeb z čínského Aliexpressu. Mám tam odsud hlásiče, swingery, šňůry, kaprové návazcové pletenky, různou rybářskou bižuterii, vláčecí násrahy, čelovky a spoustu dalšího. Je to tak, že zmíněné rybářské vybavení i čeští obchodníci objednávají z Číny. Je nemálo produktů, které jsou naprosto totožné, vzhledově i funkčně, jen mají na sobě natištěno jiné logo.

Asi nejvíce je to patrné právě na zmíněných hlásičích záběru. Existuje jeden model produktu, úplně stejný který jsem viděl jak v čínském e-shopu, tak pod několika českými a slovenskými značkami. Jeden a týž identický hlásič – neoddiskutovatelně stejný. Kdo bude chtít, pošlu mu odkazy ke srovnání.

Na ostatním vybavení to tak viditelné není, ale také už jsem v jednom znašich píseckých obchodů viděl produkt stejné značky, konkrétě sady předvážených spávků jaké se nechají pořídit právě na Aliexpressu, ovšem cca 5x levněji. O tom je ale obchod. Dobře koupit a dobře prodat. Když někdo neumí nakupovat dobře samostatně, musí holt platit marži obchodníkovi, který to umí. Respektuji to, ale dělat to nebudu.

Kdy nakupuji v kamenné prodejně

Do klasického obchodu zajdu na nákup vlastně jen příležitostně, když cokoli z rybářského vybavení potřebuji okamžitě. Jinak mi nevadí si klidně i měsíc počkat, než zásilka dorazí z českého e-shopu nebo z Číny. Nenakupuji emotivně, stylem „tohle musim hned teď mít!“. Každý nákup pro mě musí mí jasný smysl a hlavně, jak už jsem uvedl, dobrý poměr ceny a výkonu. Jinak bych z toho asi ani neměl radost.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Podobné články

Komentáře k článku

Silvie Kaštanová 23. 7. 2020 15:07

S článkem se naprosto ztotožňuji, nemám potřebu utrácet za předražené věci. Rybaření miluji, ale když vidím některé předražené věci, tak se mi obrací žaludek. Některé woblery, třpytky nebo gumy jsem z Číny také vyzkoušela, ale to mi přišlo jako naprosto vyhozené peníze, z 20 objednaných nástrah, mělo tak 2 nějaký dráždivý pohyb. Na vysočině nám otevřeli konečně přívlačovou speciálku, a proto když něco potřebuji, skočím si tam. Co mohu doporučit na tuto sezónu, tak to jsou sýrové nymfy od FishUP, na ně nedám dopustit!

Odpovědet
Jakub Hladký 23. 7. 2020 23:07

Dky Silvie, já jsem si vyzkoušel i u vláčecích nástrah zakoupených na Aliexpressu, že ve vodě pracují jak mají a chytají. Jen u jednoho jerky mám problém. A sice, že skvěle pracuje, ovšem při nahazování má špatné letové vlastnosti. Zkrátka, když jej nahodím, ne vždy letí zcela rovně a kvůli svému tvarování má někdy tendenci zničeho nic uhnout na nějakou stranu. Jao když míčem kopnete točenou.

Odpovědet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář